Polskie Radio Dzieciom

Mocne strony osób niepełnosprawnych intelektualnie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:00
Pod terminem "niepełnosprawność intelektualna" kryje się szerokie spektrum zaburzeń rozwojowych, które polegają m.in. na obniżeniu funkcji intelektualnych w różnym stopniu. W przypadku tego rodzaju niepełnosprawności pomocy można szukać u oligofrenopedagogika. Na czym polega jego praca, czym tak naprawdę jest autyzm i jak odkryć mocne strony osób niepełnosprawnych intelektualnie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock

Oligofrenopedagog to inaczej pedagog, który pracuje z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym zadaniem takiej osoby jest pomoc innym w zdobyciu jak największej samodzielności. Specyfika tego zawodu wymaga ogromnej kreatywności, ponieważ nie ma utartego programu pomocy i każdy plan należy dostosować do konkretnego dziecka i jego przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że osoby niepełnosprawne intelektualnie posiadają swoje mocne strony, a ich odkrycie może pomóc przy pracy.  

W zależności od poziomu niepełnosprawności dziecka może ono, ale nie musi, uczęszczać do szkoły specjalnej. Sprawdzić się mogą także szkoły lub klasy integracyjne, w których dzieci z zaburzeniami rozwojowymi mają szansę nauczyć się różnych norm i zachowań od swoich rówieśników, co pozytywnie może wpłynąć na ich rozwój.

Posłuchaj
45:05 11.03. Strefa rodzica 2 godzina.mp3 Więcej w "Strefie rodzica"/PRD_11.03.2021.

Jednym z zaburzeń rozwojowych jest autyzm, polegający na postrzeganiu otaczającego nas świata w inny sposób. U takich osób chęć porządkowania rzeczywistości nierzadko staje się silniejsza i może się objawiać np. segregowaniem zabawek według wielkości bądź koloru. Należy jednak pamiętać, że autyzm to spektrum, co skutkuje jego różnymi objawami i ich poziomem nasilenia. W przypadku osób z zespołem Aspergera występują trudności ze rozumieniem emocji swoich i innych ludzie, aczkolwiek nie jest to przeszkodą do zakładania rodziny, czy zawierania znajomości.

Moment zdiagnozowania zaburzeń rozwojowych jest pierwszym krokiem, aby pomóc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Chociaż praca ta jest trudna i wymagająca, z całą pewnością niesie ogromną satysfakcję. Zgadza się z tym również oligofrenopedagog Elżbieta Ceklarz, gość audycji "Strefa Rodzica".

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica
Zobacz także
Czytaj także

Dzieciństwo ucznia po szkole. Czas wolny czy ciężka praca?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:00
Skończyły się wakacje i zaczął się rok szkolny, czyli czas dodatkowych zajęć w dziennym planie ucznia. Jest to okres, w którym rodzice zamieniają się w szoferów, a dzieci pracują nierzadko dłużej niż sami rodzice. Najpierw zajęcia w szkole, a po nich zajęcia dodatkowe i odrabianie lekcji. Jak sobie z tym poradzić? O tym w rozmowie z ekspertami w studiu Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przywrócić w dziecku równowagę w obliczu szkolnych stresorów?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:00
Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Jak radzić sobie z tymi trudnościami? Jak nauczyć dziecko rozwijania zdolności do samoregulacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Majsterkowicza

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Z okazji Dnia Majsterkowicza w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" o godz. 18.00, porozmawiamy o tym czy dzieci mogą majsterkować, czym jest majsterkowanie oraz co ma wspólnego ze stolarka. gość: Tomasz Skórniewski z FabLab Wbijaj - miejskiej stolarni przy Starej 4, która jest jedną z wielu inicjatyw Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa".
rozwiń zwiń