X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:02
Dzieci i młodzież już od dawna spędzali dużą część swojego wolnego czasu w sieci. Teraz, w okresie pandemii ta aktywność stała się jeszcze większa. Oznacza to, że coraz częściej użytkownicy internetu mają do czynienia z cyberprzemocą w formie hejtu. Zalicza się do tego m.in. wyzywanie czy publikowanie ośmieszających materiałów na temat danej osoby. Niestety problem ten nierzadko wciąż traktowany jest jako mniej ważny. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Strefa rodzica" w której poruszymy temat cyberprzemocy i poszukamy sposobów przeciwdziałałania jej. Jak chronić dzieci przed hejtem? Co rodzic powinien wiedzieć, żeby pomóc swojemu dziecku?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: aslysun/Shutterstock

Urządzenia technologicznie są traktowane przez niektórych rodziców jako sposób na zdobycie dla siebie wolnego czasu. Panuje bowiem przekonanie, że jeśli dziecko dostanie tablet będzie nim zajęte przez następne kilka chwil. Przez to dzieci otrzymują telefony i laptopy wcześniej, co sprawia, że dostęp do cyberprzestrzeni, gdzie panuje hejt, jest łatwiejszy. Co należy w związku z tym zrobić? -Kiedyś była mowa tylko o wychowaniu do tak zwanego życia w realu. Dzisiaj to wychowanie i rodzicielskie i szkolne należy poszerzać o wychowanie do życia w cyberprzestrzeni – zaznaczył Kuba Płodzich, dyrektor Instytutu Lema, specjalista w zakresie cyberprzemocy. 

Posłuchaj
50:06 22.04. Strefa rodzica - cyberprzemoc.mp3 Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą? (Strefa rodzica/PRD)_22.04.2021.

Kluczowa w walce z cyberprzemocą jest rozmowa na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Osoby młode często nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich poczynań w sieci oraz tego, że bardzo ciężko jest usunąć treści zamieszczone online. Niestety nierzadko rodzice nie są tak obeznani ze światem internetowym, jak ich pociechy, dlatego też ta pomoc z ich strony nie zawsze występuje. Osoby dorosłe mogę szukać wsparcia na warsztatach, gdzie będą w stanie poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. 

Edukacja cyfrowa powinna się rozpocząć w momencie, kiedy dziecko dostaje telefon czy tablet. Nacisk należy położyć m.in. na poszanowanie własnej prywatności oraz ochronę danych osobowych. Często hejt w stronę danego użytkownika może trwać latami i być niezauważony przez osoby trzecie, gdyż taka forma przemocy jest trudna do dostrzeżenia. Niemniej jednak, działania te mogą prowadzić nawet do samobójstwa, dlatego tak ważne jest, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat szkodliwych działań online.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

12 kwietnia z inicjatywy Instytutu im. Stanisława Lema, ruszyła darmowa rekrutacja 30 szkół do projektu "Ogarnij Hejt". Projekt polega na zorganizowaniu w szkołach podstawowych warsztatów dotyczących walki z cyberprzemocą. 30 miejsc na darmowe szkolenia dzięki współpracy Instytutu Lema z Enea, zajęcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli właśnie z zakresu cyberprzemocy,

Łącznie będzie około 5 tys. przeszkolonych osób: uczniów, rodziców i nauczycieli. W projekcie  preferowane są szkoły z małych miast i wsi ponieważ tam problem cyberprzemocy jest największy.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Kuba Płodzich/Instytut Lema
Data emisji: 22.04.2021
Godzina emisji: 21.00.-23.00.


Ida Nowakowska - autorka podcastów Strefa rodzica.JPG
Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica edukacja
Zobacz także

Czytaj także

Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:30
System edukacji w Polsce potrzebuje nowych dróg dotarcia do dzieci i młodzieży. Obecnie mamy w Polsce nową podstawę programową, co daje też nowe szanse do tworzenia nowych programów nauczania. Jakie metody sprawdzają się dziś najlepiej i czy ważna jest w nich kreatywność i innowacyjność? O tym w rozmowie z ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja rodziców online

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 16:00
Kursy dla rodziców online/webinaria to często źródła informacji najbardziej aktualne, zgodne z najnowszymi wynikami badań. Jest ich coraz więcej, czy za ilością idzie jakość? Gdzie ich szukać? Jak sprawdzać ich wiarygodność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak usprawnić edukacje systemową?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:21
Wielu uczniom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą z konieczności. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń