Polskie Radio Dzieciom

Jak usprawnić edukacje systemową?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:21
Wielu uczniom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą z konieczności. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/shutterstock.com

Jest wiele rodzajów szkół. Są np. takie, w których głównym celem jest zdobycie wysokich wyników na egzaminie końcowym. Inne placówki stawiają na to, aby presja była mniejsza, a samopoczucie uczniów lepsze.  Niemniej jednak, w każdym przypadku uważa się, że system nauczania nie jest wystarczająco elastyczny, a podstawa programowa ogranicza i nie umożliwia uczniom rozwinięcia w pełni swoich zainteresowań i umiejętności - twierdzi Oktawia Gorzeńska, gość audycji.

dziecko komputer nauka lekcja_1200.jpg
Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Rzeczywistość jednak jest taka, że w szkole jest tak naprawdę dużo wolności, z której się nie korzysta. Może być to spowodowane rutyną oraz przyzwyczajeniem się do znanego już sposobu nauczania. Natomiast jak mówi gość audycji, Oktawia Gorzeńska - Szkoła powinna odpowiadać potrzebom danego środowiska, danej grupy, a w dążeniu do zmian i wzmocnienia edukacji systemowej kluczowa rola przypada dyrektorom. To właśnie od nich oczekuje się, że zostaną przywódcami zmian oraz zbudują współpracę między dyrekcją, nauczycielami oraz rodzicami uczniów. 

Posłuchaj
56:36 7.04. Strefa rodzica - 10 zdań.mp3 10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka (Strefa rodzica/PRD)_7.04.2021.

Zanim zmiany zostaną wprowadzone, należy wypracować najpierw odpowiednią strategię. Oznacza to, że potrzebna jest wiedza o tym, co chcemy takimi reformami osiągnąć, np. spojrzenie na system oceniania nie jako formę ukarania ucznia, lecz nakierowania go na to, co jeszcze może poprawić - podsumowuje gość audycji dodając, że warto pamiętać, o tym, że takie zmiany wymagają czasu. Niemniej jednak, przy dobrej współpracy i komunikacji możliwe jest wprowadzenie nowego modelu nauczania, nie negując przy tym tradycyjnych form przekazywania wiedzy. Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mikołaj Foks
Goście: Oktawia Gorzeńska
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Edukacja rodziców online

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 16:00
Kursy dla rodziców online/webinaria to często źródła informacji najbardziej aktualne, zgodne z najnowszymi wynikami badań. Jest ich coraz więcej, czy za ilością idzie jakość? Gdzie ich szukać? Jak sprawdzać ich wiarygodność?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w dalszym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:46
Oficjalnie lekcje chemii rozpoczynają się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak naprawdę nauka ta zaczyna się dużo wcześniej. Już jako dziecko zaczynamy bowiem poznawać świat wszystkimi zmysłami; czujemy zapachy kwiatów lub widzimy różne stany skupienia wody. Zatem celem edukacji wczesnoszkolnej jest wprowadzenie uczniów do tego świata nauki w takim sposób, aby uzyskali oni wymaganą wiedzę i umiejętności potrzebne do jej kontynuowania, jednocześnie wzbudzając w nich ciekawość i chęć dalszego kształcenia się w tym kierunku. Jak tego dokonać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:23
Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń