X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak usprawnić edukacje systemową?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:21
Wielu uczniom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą z konieczności. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/shutterstock.com

Jest wiele rodzajów szkół. Są np. takie, w których głównym celem jest zdobycie wysokich wyników na egzaminie końcowym. Inne placówki stawiają na to, aby presja była mniejsza, a samopoczucie uczniów lepsze.  Niemniej jednak, w każdym przypadku uważa się, że system nauczania nie jest wystarczająco elastyczny, a podstawa programowa ogranicza i nie umożliwia uczniom rozwinięcia w pełni swoich zainteresowań i umiejętności - twierdzi Oktawia Gorzeńska, gość audycji.

dziecko komputer nauka lekcja_1200.jpg
Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Rzeczywistość jednak jest taka, że w szkole jest tak naprawdę dużo wolności, z której się nie korzysta. Może być to spowodowane rutyną oraz przyzwyczajeniem się do znanego już sposobu nauczania. Natomiast jak mówi gość audycji, Oktawia Gorzeńska - Szkoła powinna odpowiadać potrzebom danego środowiska, danej grupy, a w dążeniu do zmian i wzmocnienia edukacji systemowej kluczowa rola przypada dyrektorom. To właśnie od nich oczekuje się, że zostaną przywódcami zmian oraz zbudują współpracę między dyrekcją, nauczycielami oraz rodzicami uczniów. 

Posłuchaj
56:36 7.04. Strefa rodzica - 10 zdań.mp3 10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka (Strefa rodzica/PRD)_7.04.2021.

Zanim zmiany zostaną wprowadzone, należy wypracować najpierw odpowiednią strategię. Oznacza to, że potrzebna jest wiedza o tym, co chcemy takimi reformami osiągnąć, np. spojrzenie na system oceniania nie jako formę ukarania ucznia, lecz nakierowania go na to, co jeszcze może poprawić - podsumowuje gość audycji dodając, że warto pamiętać, o tym, że takie zmiany wymagają czasu. Niemniej jednak, przy dobrej współpracy i komunikacji możliwe jest wprowadzenie nowego modelu nauczania, nie negując przy tym tradycyjnych form przekazywania wiedzy. Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mikołaj Foks
Goście: Oktawia Gorzeńska
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Edukacja rodziców online

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 16:00
Kursy dla rodziców online/webinaria to często źródła informacji najbardziej aktualne, zgodne z najnowszymi wynikami badań. Jest ich coraz więcej, czy za ilością idzie jakość? Gdzie ich szukać? Jak sprawdzać ich wiarygodność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w dalszym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:46
Oficjalnie lekcje chemii rozpoczynają się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak naprawdę nauka ta zaczyna się dużo wcześniej. Już jako dziecko zaczynamy bowiem poznawać świat wszystkimi zmysłami; czujemy zapachy kwiatów lub widzimy różne stany skupienia wody. Zatem celem edukacji wczesnoszkolnej jest wprowadzenie uczniów do tego świata nauki w takim sposób, aby uzyskali oni wymaganą wiedzę i umiejętności potrzebne do jej kontynuowania, jednocześnie wzbudzając w nich ciekawość i chęć dalszego kształcenia się w tym kierunku. Jak tego dokonać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:23
Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń