Polskie Radio Dzieciom

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
Ulica greckiego miasta Mykonos.
Ulica greckiego miasta Mykonos.Foto: Shutterstock.com

Nierzadko poprzez wygląd staramy się aspirować do danej grupy, przez co nakładamy na siebie i bliskie nam osoby presję. Zastanawiamy się, jak zareagują inni i co, o nas pomyślą. W związku z tym, jak powiedziała Katarzyna Gałązka – Warto przyjrzeć się sobie. Warto siebie zapytać, co mi to robi? Co to opowiada; jaką historię o mnie? - Może się okazać, że tak naprawdę potrzebujemy kogoś, kto nas wysłucha i pomoże zrozumieć, dlaczego w tej kwestii nie możemy zapewnić swoim dzieciom więcej przestrzeni. 

Posłuchaj
59:29 2021_06_16 22_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 czerwca godz. 22:00

Dzieci powinny uczyć się samodzielności, natomiast poprzez ciągłe mówienie, jak powinny wyglądać i co powinny ubrać, stają się one zależne od innych osób. Może to wynikać z tego, że w naszym społeczeństwie jest duża potrzeba kontrolowania sytuacji. Niemniej jednak istotne znaczenie w tym przypadku odgrywa zaufanie do osób młodszych i zapewnienie im możliwości doświadczania skutków swoich decyzji.  

Słowa kierowane do dzieci przez rodziców mają wpływ na sposób, w jaki siebie postrzegają i jak do siebie mówią w przyszłości. Z racji tego, że kontrolowanie wyglądu dzieci wynika z naszych potrzeb, dobrze jest się zastanowić nad własnymi potrzebami. Dlaczego? O tym w załączonej audycji/

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Jasińska-Klimaszewska
Gość: Katarzyna Gałązka, trenerka
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także