Polskie Radio Dzieciom

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 13:01
Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
O wsparciu dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu  - w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O wsparciu dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu - w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Od tej pory w rzeczywistości rodzinnej nie brakuje wizyt w szpitalu, kolejnych operacji, procesów gojenia i ponownej nauki chodzenia. – W tej sytuacji miałam jedną myśl: nigdy, ale to przenigdy nie dopuszczę do tego, żeby Jadwiga nie mogła czegoś zrobić – wyznała Joanna Sobolewska. Dzisiaj Jadzia wie, że może wszystko. Była w szkole baletowej, jako pierwsza baletnica z niepełnosprawnością, która uczęszczała na zajęcia. Będąc po raz pierwszy w szpitalu, nie bała się go, a jej postawa zainspirowała wielu.  

Posłuchaj
59:47 2023_02_09 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia_Strefa Rodzica 9 lutego 2023

– Jadwiga jest po trzech operacjach. Wszystkie przeprowadzone zostały w Stanach Zjednoczonych – tłumaczyła Joanna Sobolewska – Zdecydowaliśmy się na eksperymentalną metodę leczenia Jadwigi, która polegała na tym, że u takiego trzyletniego dziecka zrobiliśmy pełną rekonstrukcję kości biodrowych, przeszczepiliśmy więzadła krzyżowe i naprawiliśmy kostkę. Sama Jadzia mówi o sobie, że nie jest chora, tylko trochę inna, a przez to wyjątkowa.  

Z myślą o dzieciach, które przebywają w szpitalach i wymagają leczenia, a także o ich najbliższych powstała Fundacja i Projekt Dignify pomagający dzieciom oswoić szpitalną rzeczywistość i zadbać o poczucie bezpieczeństwa w trudnych momentach, do jakich bez wątpienia należy pobyt w szpitalu. Nieodzownym elementem tłumaczenia rzeczywistości małemu pacjentowi powinna być zabawa terapeutyczna. 

Kiedy starsza córka, sześcioletnia wówczas Helena stwierdziła, że chce mieć psa, jej rodzice postanowili nie tylko spełnić marzenie córki, ale i swoje własne pragnienie posiadania czworonoga. Spędzili dużo czasu na wyborze rasy, która pasowałaby do ich stylu życia – ostatecznie stanęło na pudlu. Wówczas nie byli jeszcze świadomi, że pies ten stanie się towarzyszem, wsparciem emocjonalnym i niecertyfikowanym terapeutą w trudnej sytuacji zdrowotnej, jaka miała miejsce w rodzinie. 

O dogoterapii, a także o idei założenia Fundacji i Projektu Dignify, która narodziła się pewnej nocy przy łóżku szpitalnym po jednej z operacji córki mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Sobolewska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Sobolewska - prezes Fundacji Dignify, mama Jadwigi
Data emisji: 09.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:37
W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:32
Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
rozwiń zwiń