Polskie Radio Dzieciom

Towarzysząc dziecku

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 23:57
Jak być przywódca nie ociekając się do przemocy fizycznej agresji? nie ociekając się do siły, manipulacji. Rozmawiamy o poczuciu własnej wartości, mówieniu 'nie' i przywództwie dorosłych w relacjach z dziećmi.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

W języku duńskim wychowanie oznacza dwie rzeczy; korygowanie i poprawianie, zaś drugie znaczenie to "pomaganie dziecku w stawaniu się dorosłym" czyli wprowadzanie go w świat - czy te definicje się wykluczają?

Wychowanie najczęściej pojmujemy w tradycyjnym hierarchicznym znaczeniu: jest matka, ojciec, którzy korygują, poprawiają, uczą jak dziecko ma się zachować i jakie ma być, w rożnych sytuacjach, uczą norm społecznych.

Z drugiej zaś strony wychowanie to nie stałe korygowanie dziecka ale towarzyszenie mu aż do dorosłości. To wymaga bycia elastycznym, cierpliwym i otwartym ale czy to oznacza chaos, bałagan i brak zasad, które porządkują życie dziecka?

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Julia Galia Fundacja Familylab Polska

Rozmawiała Aleksandra Jasińska.

Data emisji: 27.08.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego warto nosić dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 23:57
Dlaczego warto nosić i bujać dzieci jak najdłużej? Bycie noszonym to najbardziej pierwotna, naturalna i wrodzona potrzeba maleńkiego dziecka. Wbrew panującym stereotypom nie da się niemowlęcia w ten sposób rozpieścić ani do tej czynności przyzwyczaić, bo bycie noszonym jest wpisane w biologię człowieka, podobnie jak jedzenie i oddychanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzeczne i niegrzeczne maluchy czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 23:57
Czy maluch roczny, półtoraroczny może być grzeczny lub niegrzeczny? Jak zrozumieć, o co chodzi dziecku? Poznajmy krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków. 
rozwiń zwiń