Polskie Radio Dzieciom

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Dlaczego nie należy z nią zwlekać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 16:24
Wady zgryzu są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Szacuje się, że w Polsce wady zgryzu dotyczą prawie 60% Polaków. Dużą część z nich stanowią dzieci i młodzież. Co więc powinno zaniepokoić rodziców? Jakie sytuacje i zachowania wskazują na wadę zgryzu?
Wizyta u dentysty, zwłaszcza u dentysty, który specjalizuje się w leczeniu dzieci powinna się odbyć w zasadzie jak u dziecka pojawiają się pierwsze zęby.
Wizyta u dentysty, zwłaszcza u dentysty, który specjalizuje się w leczeniu dzieci powinna się odbyć w zasadzie jak u dziecka pojawiają się pierwsze zęby.Foto: shutterstock.com/ il21

Badania naukowe potwierdzają, że źródła wszelkich chorób możemy szukać m.in. w jamie ustnej i stanie naszego uzębienia. Pogląd, że zęby mleczne dziecku i tak wypadną nie jest żadnym argumentem na odkładanie wizyt u stomatologa dziecięcego. To samo dotyczy dbałości o zgryz. 

Na pewno wszelkiego rodzaju asymetrie, deformacje narządu żucia u małych dzieci powinny wzbudzić niepokój rodziców, na pewno nawyki, które wydają się rodzicom nieprawidłowe, np. nagryzanie wargi czy leniwe żucie – wyjaśniła specjalistka ortodontka – Wszelkie funkcje narządu żucia, które nie przebiegają zgodnie z tym, co wydaje się rodzicom normą, powinno być przynajmniej skonsultowane. 

Posłuchaj
59:55 2023_04_25 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Dlaczego nie należy z nią zwlekać?_Strefa Rodzica 25 kwietnia godz. 21:00

Każda funkcja narządu żucia, która nie przebiega w sposób prawidłowy, będzie ten narząd deformować. – Nie wszystko, co wydaje się nieestetyczne na różnych etapach życia, jest wadą, ale jeżeli dziecko nieprawidłowo mówi, połyka, żuje czy oddycha to już jest coś, co powinno zaniepokoić – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr n. med. Katarzyna Becker. 

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy?

Lekarz stomatolog dziecięcy jest tym pierwszym lekarzem, do którego dziecko trafia z rodzicem. Lekarzy stomatolodzy, którzy zajmują się leczeniem dzieci muszą mieć trochę wiedzy na temat wad zgryzu i muszą mieć trochę informacji na temat tego, które z tych wad zgryzu wymagają wczesnego leczenia ortodontycznego jeszcze na etapie uzębienia mlecznego, a które późniejszego – mówił stomatolog dziecięcy dr n. med. Michał Sobczak.

Z wizytą i poradą u lekarza stomatologa nie należy zwlekać. Pierwsza wizyta powinna odbyć się od 12 do 18 miesiąca życia.

– Większość wad nabytych, które obserwujemy u małych dzieci może ulec nawet samowyleczeniu, jeśli interwencja lekarza stomatologa będzie w odpowiednim momencie i poświęci odpowiednio dużo czasu na edukację rodziców, jak sobie z problemem poradzić w domu – dodał stomatolog dziecięcy.

Jak wady zgryzu u dzieci wpływają na zdrowie już teraz, ale też w przyszłości? Co o tym problemie powinni wiedzieć rodzice? Jakie objawy mają wzbudzić niepokój? Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza stomatologa? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr n. med. Katarzyna Becker - lek. dentysta, specjalista ortodonta i dr n. med. Michał Sobczak stomatolog dziecięcy
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 21:00 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:32
Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
rozwiń zwiń