Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Dynastie świata: Arpadzi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 16:45
Arpadowie (także Arpadzi) to dynastia książąt, a następnie królów węgierskich. To pierwsza węgierska dynastia narodowa. Za założyciela uznawany jest prawie legendarny Arpad, wódz plemion madziarskich, które osiedliły się w kotlinie, zwanej dziś Niziną Węgierską.
Fragment pomnika na Placu Boghaterów w Budapeszcie
Fragment pomnika na Placu Boghaterów w Budapeszcie Foto: shutterstock.com

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Łukasz Przybyłek Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii

Posłuchaj

58:54 Dzieci_AAC 2021_10_23-15-00-09_DDT.mp3 23.10.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 23.10.2021

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

PRD to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Stanisław Lem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 16:45
Rok 2021 to Rok Stanisława Lema. 12 września 2021 r. minęło równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Wolne Miasto Kraków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 16:45
Rzeczpospolita Krakowska powstała w roku 1815 w wyniku uchwały kongresu wiedeńskiego. Inicjatorem jej utworzenia był car Aleksander I. który w toku pertraktacji między trzema mocarstwami rozbiorowymi zaproponował przekształcenie Krakowa i Torunia w wolne miasta. Toruń ostatecznie został przekazany Prusom, zaś Kraków z okolicami przekształcono w "wolne, niepodległe i ściśle neutralne" państwo pod opieką Rosji, Austrii i Prus.
rozwiń zwiń