Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 16:45
Złamanie kodu Enigmy było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.
Kopia kopię Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej
Kopia kopię Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującejFoto: PAP/Leszek Szymański

Złamanie kodu niemieckiej maszyny już w grudniu 1932 r. było wielkim sukcesem nie tylko polskiego Biura Szyfrów i pracujących w nim kryptologów, lecz także polskiej nauki. Trzej matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – dokonali matematycznej analizy niemieckich szyfrów i opracowali system, który pozwalał na odczytywanie wiadomości kodowanych przez Enigmę.

To była jednak tylko połowa sukcesu. Ze względu na ciągłe udoskonalanie maszyny i procedur szyfrowania przez Niemców oraz znaczną ilość informacji przechwytywanych przez polski wywiad wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce wymagało zaangażowania coraz większej liczby osób, a od pewnego momentu – budowy maszyn wspomagających pracę polskich kryptologów.

Posłuchaj

59:47 Dzieci_AAC 2021_11_13-15-00-03_DDT.mp3 13.11.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

W dniach 9-28 listopada br. w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie prezentowana wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana" przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.

W ramach wystawy po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej.

Wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.

Posłuchaj

59:47 Dzieci_AAC 2021_11_13-15-00-03_DDT.mp3 13.11.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 13.11.2021

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

PRD to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Zakończył się czas na wysyłanie prac konkursowych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:00
Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia roweru i innych pojazdów napędzanych siłą mięśni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 16:45
W Centrum Nauki Kopernik możemy oglądać wystawę pod tytułem "Rowery". Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje, jak rozwijały się poszczególne części rowerów – koła i ramy, przerzutki, druga skupia się na jeździe, a trzecia prezentuje społeczne skutki korzystania z rowerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Gra "Tajna misja" i Enigma

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 16:45
Gry edukacyjne, a w nich tajemnicze zadania, zaszyfrowane wiadomości, łamigłówki logiczne, oraz wyjątkowa wystawa z oryginalnym egzemplarzem polskiej repliki Enigmy, premiery filmów i podcastów – to atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski w ramach "Przystanku Niepodległość".
rozwiń zwiń