Polskie Radio Dzieciom

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 16:35
- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Wisława Szymborska w Polskim Radiu
Wisława Szymborska w Polskim RadiuFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku świętowaliśmy 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. 16 listopada 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.

"Zarabiała, jako poetka już jako mała dziewczynka"

Michał Rusinek opowiadał o życiu i twórczości poetki, przytoczył także historie z jej dzieciństwa. - Najważniejszą postacią w dzieciństwie Wisławy Szymborskiej był jej ojciec, który bardzo dużo czytał, znał na pamięć całego "Pana Tadeusza" i też zachęcał Wisławę, aby układała wierszyki. Podobno nawet płacił jej po 20 gr. za każdy, Wisława mówiła więc, że zarabiała jako poetka już jako mała dziewczynka. Jej mama zgromadziła te wierszyki i rysunki z dzieciństwa w walizeczce, którą Szymborska przechowywała na pawlaczu - mówił gość audycji.

Pierwszy wiersz Wisławy

Jak podkreślał nasz gość, bardzo ważną chwilą w życiu Wisławy był moment, w którym opublikowała swój pierwszy "dorosły" wiersz. - To było 1945 roku, zaraz po zakończeniu wojny. Postanowiła ten wiersz gdzieś opublikować, w jakiejś gazecie. Mieszkała wtedy w Krakowie, poszła więc do redakcji "Dziennika Polskiego" i zaniosła wiersz, który został opublikowany, choć troszkę przerobiony, skrócony tu i ówdzie przez redaktorów. Wtedy Szymborska wróciła do domu cała szczęśliwa - opowiadał Michał Rusinek. Jednak starsza siostra Wisławy i mieszkający z nimi kuzyn naśmiewali się z niej i jej wiersza. Podobnie mama Wisławy nie była zadowolona z perspektywy kariery poetki dla młodszej z córek. Jakiś czas później Wisława wyprowadziła się z domu, by zamieszkać wśród ludzi zajmujących się pisaniem, do Domu Literatów w Krakowie.

Posłuchaj
59:05 2023_12_16 15_00_05_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 16 grudnia godz. 15:00

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Michał Rusinek - polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej, a po jej śmierci prezes fundacji jej imienia.

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 16.12.2023

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

Program o historii "Dawno, dawno temu ..." to program dzięki, któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń ... Stąd też pomysł na tytuł audycji. Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Zaprasza Marta Powałowska.

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Program o historii "Dawno, dawno temu ..." to program dzięki, któremu możecie dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących historii, szczególnie historii Polski, ale nie tylko. Dzieje naszego kraju są pasjonujące, jak nie jedna baśń ... Stąd też pomysł na tytuł audycji. Razem z nami odkryjecie historyczne miejsca i związane z nimi ciekawostki oraz tajemnice. W programie nie zabraknie także tematów odnoszących się do dawnych kultur, zapomnianych miejsc, a także obyczajów. Zaprasza Marta Powałowska.


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 16:35
Dzisiaj przenosimy się w czasie do 15 września. To właśnie wtedy odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku, który został ogłoszony z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma i trwającego Roku Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". XX edycja konkursu "Niepodległa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 16:35
Celem konkursu "Niepodległa" organizowanego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie jest m.in. zwrócenie uwagi uczestników na problematykę niepodległościową, zainteresowanie przebiegiem obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych a tym samym ich genezą oraz kształtowanie świadomości patriotycznej wśród dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń