!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Polska pod zaborem austriackim

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 16:45
Austria była państwem, które wzięło udział w dwóch rozbiorach Polski: pierwszym (1772) i trzecim (1795). Obszar zabrany przez Austriaków stanowił 11% terytorium Polski w granicach z 1772 i nosił nazwę Królestwa Galicji i Lodomerii, zwykle jednak określa się go krótko Galicją.
Sejm Krajowy we Lwowie ok. 1898 r.
Sejm Krajowy we Lwowie ok. 1898 r.Foto: Edward Trzemeski / commons.wikimedia.org / domena pulbiczna

Gość Polskiego Radia Dzieciom: dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Posłuchaj
59:33 Dzieci_AAC 2021_05_29-15-00-30_DDT_.mp3 29.05.2021 Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

"Polska pod zaborami. Zabór austriacki" to cykl, który towarzyszył nam podczas tegorocznych rozważań na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Galicja to potoczna nazwa ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim.

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 29.05.2021

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

PRD to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Polska pod zaborami. Galicja, czyli historia w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:45
Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych, które doprowadziły do rewolucji krakowskiej i próby powstania narodowego w Galicji. Ale w miejscu tym kwitło także życie kulturalne, rozwijała się prasa i twórczość wielu artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura polska pod zaborem austriackim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:45
Kraków stał się ważnym ośrodkiem wychowawczym i miejscem spotkań wybitnych intelektualistów i ludzi kultury. Studia dawały nie tylko rozwój intelektualny i naukowy, ale także kulturalny młodego człowieka - to tutaj wielu młodych studentów po raz pierwszy zetknęło się z kulturą polską.
rozwiń zwiń