Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Słonia i inne ciekawostki w audycjach Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:09
Czym różni się słoń indyjski od słonia afrykańskiego? Czy mają inne zwyczaje i inne zachowanie czy tylko różnią się wyglądem? Jak rodzinne są słonie? Co lubią? Co jedzą?  O tym wszystkim po 18.00 opowie gość Lwa i Królika - opiekun słoni w warszawskim Zoo. Jak w każdą środę o 11.45 Stworek Potworek zaprasza wszystkie dzieci do swojej rysunkowej pracowni by nauczyć dzieci jak z prostych kształtów narysować coś nowego. W minioną środę Stworek narysował werbel używając do tego kilku prostych kształtów. Co narysuje dziś? Zapraszamy!
Słoń w obiektywie Szymona Radzimierskiego
Słoń w obiektywie Szymona RadzimierskiegoFoto: Szymon Radzimierski

8:00-10:00 "Poranek" - Wakacyjny alfabet, czyli szukamy skojarzeń i słów z wakacjami na poszczególne litery. 

8:30 "Smak na tak" - Abecadło w kuchni, czyli bomba witaminowa. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

9:30 "Pocztówka z wakacji" -  W najbliższym tygodniu wakacyjne pocztówki zostaną wysłane z przeróżnych miejsc: ze strychu, z dywanu, łóżka, spod drzewa i z plaży.

10:00 "Muzyczne podróże" - Rozmowa z aktorką, Anną Guzik o jej najnowszej płycie z piosenkami dla dzieci "Nocą Wszystko Gra"  (patronat PRD). Premiera 28 sierpnia, ale 12 sierpnia premiera singla o tym samym tytule. Album jest różnorodny - znalazły się na nim kołysanki, bajki i piosenki, które z powodzeniem mogą być grane najmłodszym podczas zasypiania. Singiel „Nocą wszystko gra” jest bajkową opowieścią, której główną bohaterką jest noc. Teledysk do utworu powstał w dużej mierze w rodzinnym mieście aktorki Bielsku-Białej oraz na Zamku w Mosznej​. 

15:00 "Popołudnik w PRD" - Świętujemy Światowy Dzień Słonia... czyli wszystko o słoniach. Czym różni się słoń indyjski od słonia afrykańskiego? Czy mają inne zwyczaje i inne zachowanie czy tylko różnią się wyglądem? Jak rodzinne są słonie? Co lubią? Co jedzą? Jak żyją z człowiekiem?  Czy słonie bywają niebezpieczne? O wszystkim opowie opiekun słoni z warszawskiego ZOO. Poznamy także powiedzenia ze słoniami w rolach głównych i dowiemy się, czy słonie faktycznie mają dobrą pamięć.  

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Diamenty, Rubens, port, Katedra Najświętszej Marii Panny ... Z panią Iwoną Maculewicz, przewodniczką po Antwerpii opowiemy o rzeczach, ludziach i miejscach, z których słynie to miasto. 

Dla dorosłych:
23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W pierwszej godzinie gościem będzie Jan Benedek, gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny, który opowie o swojej najnowszej płycie "Johnny’s Box". Zawiera 22 utwory solowe, duety, piosenki z zespołem Warsaw, a także sześć niepublikowanych wcześniej nagrań. A po północy porozmawiamy z członkami zespołu Oreada. Łódzka grupa, która określa graną przez siebie muzykę jako "FolkOFF", opowie o debiutanckim albumie "Mówili mi ludzie".  

jo


Zobacz więcej na temat: edukacja DAB+ #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Czym bawiły się dzieci 200 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:00
Jest takie miejsce w Warszawie gdzie każdy może poczuć się jak małe dziecko! Muzeum Domków dla Lalek mieści się w pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki. To naprawdę niezwykłe miejsce - rodzice i dziadkowie w pewnym sensie mogą cofnąć się w czasie, a dzieci dowiedzą się czym bawiono się przed stu a nawet przed 200 laty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropikalne lasy i czekoladowe wzgórza Filipin

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:27
Naszym statkiem płyniemy dalej, na pełnych żaglach, bo oto przed nami bezkresne głębiny Oceanu Spokojnego. Za nami został Kanał Panamski, między Ameryką Środkową a Południową. Tędy przedostaliśmy się z morza Karaibskiego na otwarty Pacyfik. Podróżując dalej na zachód między Zwrotnikiem Raka i Równikiem - docieramy na Filipiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ogród przez lato" w Muzeum Literatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:55
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, swoją działalność rozpoczęło w 1952 roku, w kamieniczkach na Rynku Starego Miasta, wnętrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. "Muzeum Literatury" - to brzmi bardzo poważnie, ale w miejscu tym dba się nie tylko o to żebyśmy odkryli mickiewiczowską twórczość lecz także o to, żeby zapoznawać najmłodszych z literaturą w fantastycznym wydaniu.
rozwiń zwiń