Polskie Radio Dzieciom

Tropikalne lasy i czekoladowe wzgórza Filipin

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:27
Naszym statkiem płyniemy dalej, na pełnych żaglach, bo oto przed nami bezkresne głębiny Oceanu Spokojnego. Za nami został Kanał Panamski, między Ameryką Środkową a Południową. Tędy przedostaliśmy się z morza Karaibskiego na otwarty Pacyfik. Podróżując dalej na zachód między Zwrotnikiem Raka i Równikiem - docieramy na Filipiny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Archipelag ten jest częścią naturalnego łańcucha wysp, które rozciągają się od Kamczatki na wschodzie Azji, przez wyspy Kurylskie, cztery duże Wyspy Japońskie i Nową Gwineę. Oddziela on kontynent od Pacyfiku, stanowiąc naturalną barierę chroniącą kontynent od bezkresu wód oceanicznych. 

Posłuchaj
57:23 opowieści 08.08.mp3 Poznaj ciekawe gatunki zwierząt wodnych żyjących na Filipinach (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_8.08.2020. 

Filipiny to wyspiarskie państwo, które mimo pradawnej historii zostało utworzone przez Hiszpanię i było początkowo jej kolonią. Teraz już od wielu lat samodzielne. Obejmuje ponad 7 tysięcy wysp, spośród których największe to Luzon, na której jest stolica kraju, olbrzymia metropolia - Manila. Inne duże wyspy to na przykład Mindanao, Samar, Negros czy Palawan - z których niemal każda ma swój unikalny sekret. Krajobraz w przeważającej części jest górzysty - głównie za sprawą licznych wulkanów - czynnych jak i wygasłych. 

Malownicze tropikalne lasy, czekoladowe wzgórza na Bohol, ryżowe tarasy na Luzonie, jezioro Tal w wulkanicznym kraterze w pobliżu Manili, oraz podziemna rzeka Sawang - to tylko niektóre bogactwa, jakimi natura obdarzyła Filipiny. Małe zaciszne wioski nadmorskie, ocienione gajami palm kokosowych piaszczyste plaże, lazurowe wody morza pełne kolorowych ryb i raf koralowych - wszystko to sprzyja nieśpiesznemu rytmowi życia mieszkańców. Wody wybrzeża są także nawiedzane przez ciekawe gatunki zwierząt wodnych takich jak drapieżne ryby barakudy, wielkie żółwie morskie, rekiny, a nawet wieloryby. Sama ludność Filipin stanowi rzadko spotykaną w świecie mozaikę najprzeróżniejszych narodowości i plemion.

Zapraszamy was na opowieści pierwotnych ludów filipińskich wysp.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 08.08.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: edukacja geografia DAB+
Zobacz także
Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaiby i ich plemienna ludność

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 14:00
Wsiadamy na okręt, na przykład w porcie Maracaibo w Wenezueli, albo Kingston na Jamajce, którą odwiedziliśmy ostatnio. Podnosimy żagle i ruszamy przez szmaragdowe fale morza Karaibskiego dalej na zachód. Jesteśmy oddzieleni od Oceanu Spokojnego wąskim pasem Ameryki Środkowej i Kanałem Panamskim. Naszym celem będą wyspy Aruba i Curaçao - słynne ze swojej pirackiej przeszłości - w końcu jesteśmy na Karaibach.
rozwiń zwiń