X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Panie pilocie! Dziura w samolocie!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 09:15
Mogłoby się wydawać, że praca pilota to czysta przyjemność. Tymczasem oprócz podróży dookoła świata wiąże się ona także z długimi latami szkoleń, zdobywaniem wiedzy i uczestniczeniem w ćwiczeniach fizycznych.  Jak więc spełnić marzenia o pilotowaniu samolotu?
Okazuje się, że dzieci wiedzą o lataniu więcej, niż dorosłym się wydaje...
Okazuje się, że dzieci wiedzą o lataniu więcej, niż dorosłym się wydaje...Foto: Shutterstock.com

Pomimo że lotnictwo to względnie młoda dziedzina życia, ludzie od zawsze zazdrościli ptakom umiejętności latania.  Dowodem tego może być np. mit o Dedalu i Ikarze, którzy za pomocą piór i wosku nieskutecznie próbowali wzbić się w powietrze, by wydostać się z wyspy. Marzenia stały się rzeczywistością dopiero w 1903 roku, kiedy bracia Wright dokonali pierwszego kontrolowanego lotu samolotem. 

Od tego czasu ich liczba na niebie znacznie się zwiększyła. Dlatego tak ważne jest, aby piloci wiedzieli jak należy poruszać się w powietrzu, by uniknąć zderzenia. Przed każdym odlotem muszą także upewnić się, czy samolot ma odpowiednią ilość specjalnej benzyny lotniczej. 

Smok w samolocie 1200x660.jpg
Smok Adaś chce zostać prawdziwym pilotem samolotu

Odpowiednim miejscem do zdobycia wymaganej wiedzy są profesjonalne instytuty, które prowadzą nabór na młodych pilotów oraz sprawdzają ich możliwości. Dodatkowo początkujący pilot może także skorzystać z symulatora lotów. Dzięki temu poczuje się jak za sterami prawdziwego samolotu i  będzie miał szansę poćwiczyć starty, lądowania oraz zachowanie w sytuacjach kryzysowych.

Ostatnim elementem sprawdzenia tego, czy ktoś nadaje się na pilota bądź nie, są ćwiczenia fizyczne na specjalnych urządzeniach gimnastycznych, takich jak koło reńskie, żyroskop, czy looping.

Posłuchaj
58:18 2021_03_10 11_00_15_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Panie pilocie! Dziura w samolocie!_Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 10 marca godz. 11:00

stworek potworek samolot 1200.jpg
Stworek Potworek rysuje samolot

Zainteresowanie lotnictwem można wyrażać na wiele sposób. Poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności, ale także przy użyciu kartki papieru i flamastrów. Posłuchaj co o lataniu myśli Smok Adaś, a następnie narysuj samolot według instrukcji malarza Stworka Potworka.

Audycja: Świat według Adasia czyli co w Smoku piszczy
Prowadzenie: Wojciech Słupiński
Audycja w każdą środę o godzinie 11.00.
Kliknij TU aby posłuchać archiwalnych audycji.

Bohaterem audycji jest sympatyczny, nieporadny smok, który uczy się i poznaje świat. Przeżywa przygody i ma problemy bliskie każdemu małemu Słuchaczowi. Przewodnikiem w poznawaniu świata jest dla Adasia jego dorosły towarzysz Wojtek. 

Tłumaczymy codzienne sprawy i sytuacje, które są udziałem każdego małego Słuchacza a dzięki Wojtkowi i Smokowi Adasiowi stają się one coraz bardziej zrozumiałe.

Zaprasza Wojciech Słupiński.

Zobacz więcej na temat: Smok Adaś
Zobacz także

Czytaj także

Podróż Smoka i Wojtka w poszukiwaniu bocianiego gniazda

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 10:30
Pewnego wiosennego dnia, Smok Adaś i Wojtek wybrali się razem na wieś. Zaczęła się na dobre wiosna więc lada dzień ich przyjaciel bocian Florian mógł wrócić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna podróż na zaczarowanym dywanie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 16:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smok Adaś szuka miejsca pełnego soli

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 16:00
Smok Adaś poczuł smak soli w swojej herbacie, omyłkowo bowiem posolił ją zamiast posłodzić. Ta pomyłka sprawiła, że zainteresował się tą słoną przyprawą i chciał sprawdzić skąd może pochodzić. Gdzie wybrał się tym razem swoim specjalnym tunelem czasoprzestrzennym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż do miasta z czternastowiecznym zamkiem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 10:00
W każdy piątek studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedza najprawdziwszy na świecie Smok Adaś. Gdy wybija godzina 11.00, zasiada przed radiowym mikrofonem i wraz z Wojtkiem przenosi się, w magiczny sposób, w inne miejsce. Jest to lot specjalnym tunelem czasoprzestrzennym. Tym razem wylądowali w Nidzicy.
rozwiń zwiń