Polskie Radio
Section05

Smok Adaś

Miś i Smok szukają wspólnego języka

Miś i Smok świetnie się bawią, jednak co chwilę "potykają się" o jakieś słowa, a właściwie to o ich znaczenie. Jak to jest, że mówiąc jedno słowo każdy z nich może je rozumieć inaczej? Czy mówiąc w tym samym języku można się nie dogadać? Pora wyruszyć na nowe spotkanie z Adasiem i Michasiem, czy uda im się współpracować i dobrze się bawić?
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia pies znaczenie wyrazów

Miś Michaś i Smok Adaś rozwiązują nową zagadkę. Jaką?

Współpracownicy czyli dobrze znani dzieciom Miś Michaś i Smok Adaś, zajadają się dżemami otrzymanymi od dziadka Ignacego. Zajadając się uczą się dzielenia. Wojtek i Leszek szukają dobrej metafory na nazwę audycji. Opatrznie zrozumiana sprawa przez Misia i Smoka doprowadziła do stworzenia przenośni na zakupy. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia zagadka czas wolny radio dla dzieci

Czym różni się meteorologiczna wiosna od wiosny kalendarzowej? Ciekawostki dla dzieci

Wraz z początkiem marca zaczęła się meteorologiczna wiosna dlatego Miś Michaś i Smok Adaś zastanawiają się nad różnicami pomiędzy tymi dwoma nazwami określającymi początek wiosny. Jak zawsze w audycji nie zabraknie także wyjaśnienia przysłów związanych z wiosną. Zapraszamy do audycji "Współracownia Misia Michasia i Smoka Adasia".
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś radio dla dzieci wiosna

Mądrości ludowe i nie tylko... w indiańskim namiocie Misia i Smoka

Czego można się nauczyć w namiocie zrobionym z koca i kija od szczotki? Miś i Smok ruszają w długą i emocjonująca podróż do krainy wyobraźni. W pewnym momencie, zatrzymali się przy pewnym znaku i wracają pamięcią do tego, o czym mówił im dziadek Ignacy. W audycji także o tym co znaczy powiedzenie "Dla chcącego nic trudnego". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Miś Michaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Miś i Smok szykują się na ferie zimowe

Mis i Smok czyli bohaterowie audycji "Współpracownia" w Polskim Radiu Dzieciom postanowili wyjechać gdzieś na ferie zimowe. Rozważali wyjazd na narty lub do rodziny. Zastanawiali się też czy lepiej będzie wyjechać czy może jednak zostać w domu i skorzystać z zimowej aury wybierając się na sanki na pobliską górkę. Co ostatecznie postanowili?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Miś Michaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Postanowienia noworoczne Misia Michasia i Smoka Adasia

Początek nowego roku, to dla wielu osób okazja do podjęcia próby zmiany w swoim życiu na lepsze. Najczęściej postanowienia wiążą się z podsumowaniem poprzedniego roku i zmianami w roku kolejnym. Wraz z Nowym Rokiem możemy udoskonalić się w jakiejś dziedzinie lub nauczyć się czegoś nowego. Noworoczne postanowienia motywują nas więc do działania. Jakie postanowienia na Nowy Rok mają Miś i Smok?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś postanowienia noworoczne radio dla dzieci

Miś Michaś i smok Adaś jadą na wieś 

Współpracownicy omyłkowo umieścili swoje listy od słuchaczy w koszu na pranie Martyny. Musieli je uratować, zanim trafią do pralki i będzie… po herbacie. Szybko zorientowali się jednak, że to listy elektroniczne. Wśród propozycji słuchaczy znalazły się liczne tajemnicze przysłowia. W trakcie czytania listów Michaś i Adaś usłyszeli fragment rozmowy dorosłych. Co znaczą powiedzenia: "porywać się z motyką na słońce", "orka na ugorze" i "zbierać owoce pracy”, a także "stajnia Augiasza" czy "syzyfowa praca"? 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś radio dla dzieci

Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, czy istnieje miejsce, w którym zawsze jest piękna pogoda. To, że bywa tak w bajkach, nie oznacza przecież, że jest tak naprawdę. Więc istnieje? A może zostało wymyślone? I dlaczego Leszek i Wojtek czekają, aż Michaś i Adaś pójdą spać? Czyżby przyszedł czas na niespodziankę z okazji końca wakacji? Przekonacie się słuchając "Współpracowni Misia Michasia i smoka Adasia".
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś DAB+ radio dla dzieci

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci owoce morza

Gdybym był rycerzem, to bym… Miś Michaś i smok Adaś zwiedzają Zamek w Malborku

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, jak się kiedyś żyło. Wybrali się do kowala oraz do pani, która wykonywała garnki z gliny. Zrobili też własne, choć te pierwsze nie były idealne. Widzieli też kołowrotek, którym ukłuła się niegdyś księżniczka. Zamiast żarówek były tylko płonące patyki, czyli pochodnie. Żadnego telewizora, telefonu komórkowego, radia, a nawet lodówki.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci podróże

Gdybym był rycerzem, to bym… Miś Michaś i smok Adaś zwiedzają Zamek w Malborku

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, jak się kiedyś żyło. Wybrali się do kowala oraz do pani, która wykonywała garnki z gliny. Zrobili też własne, choć te pierwsze nie były idealne. Widzieli też kołowrotek, którym ukłuła się niegdyś księżniczka. Zamiast żarówek były tylko płonące patyki, czyli pochodnie. Żadnego telewizora, telefonu komórkowego, radia, a nawet lodówki. Na szczęście Leszek i Wojtek mają w samochodzie lodówkę ze smakołykami i chłodnymi napojami. Gdyby nie to, nasi współpracownicy nie przetrwaliby wizyty na grodzie. To był jednak tylko krótki przystanek. Miejscem docelowym, które przez długi czas pozostawało tajemnicą, okazało się  prawdziwie historycznym miejscem. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Miś Michaś

Miś Michaś i smok Adaś na wakacjach

Miś Michaś i smok Adaś pojechali na wakacje nad jezioro. Czy wiecie, czym basen różni się od jeziora czy morza? Przede wszystkim został stworzony przez człowieka i w zdecydowanej większości przypadków ma równą głębokość w każdym miejscu. Akweny takie jak jeziora i morza stworzyła natura, a to oznacza, że ich głębokość nie jest rozłożona równomiernie - wchodząc do wody, trzeba być bardzo uważnym. Jak zauważa smok Adaś, człowiek tworzy to, co ludziom jest potrzebne, a natura to, co jest piękne.  
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia wakacje 2022 radio bez reklam radio dla dzieci