Polskie Radio Dzieciom

Nagroda dla książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 11:57
Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu instytut podjął się przygotowania serii wydawniczej "Z Krainy Złotych Pól". Pierwszy tom nosi tytuł "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", który zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Patronat medialny nad książką  objęło Polskie Radio Dzieciom. Książka otrzymała nagrodę główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.
Premiera książki Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe
Premiera książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”Foto: mat. pras.

Wszystkie bajki, zawarte w naszej książce pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieściliśmy kod QR, dzięki któremu można przeczytać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre archaiczne lub gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.

Wielkim atutem naszej książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać "ducha" Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych - Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, "godek" oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki pisze prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz Łemkowskie powiedzenia i przysłowia. 

Książka, oprócz wartościowych i interesujących tekstów, przepięknej szaty graficznej, w sposób łatwy, lekki i przyjemny przybliża wiedzę o kulturze Podkarpacia. 

Wydawnictwo Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", które zostało objęte Patronatem Medialnym Polskiego Radia Dzieciom zostało nagrodzone nagrodą główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.  

W 2022 r. odbyła się 21. edycja konkursu zainicjowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, który pomaga rodzicom i opiekunom w wyborze książek, zabawek i miejsc dla dzieci.

Celem Konkursu "Świat Przyjazny Dziecku" jest promocja produktów, które w znaczący sposób pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną naszych dzieci. KOPD, jako organizator tego wydarzenia pragnie promować najbezpieczniejsze i jak najbardziej wartościowe książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane najmłodszym.

Więcej informacji na stronie: www.nikidw.edu.pl

* * *

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym książką "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 19:01
Po raz szósty, 7 grudnia 2022 r. w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". W tym roku fragmenty kultowej pierwszej czytanki przeczytali dziennikarze oraz redaktorzy. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym projekt "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". Zobacz wideo, w którym dziennikarka PR Dzieciom czyta wybrany fragment tego najpopularniejszego podręcznika do nauki czytania i pisania w Polsce .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończyły się bezpłatne warsztaty "Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 10:55
W lutym dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w świecie programowania w ramach największych ogólnopolskich warsztatów programistycznych “Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 12. już edycji wydarzenia wzięło udział ponad 35 000 osób. Od 4 lutego do 5 marca uczestnicy warsztatów poznawali podstawy programowania w różnych środowiskach programistycznych. Tym razem motywem przewodnim akcji było "Retroprogramowanie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

XI Mazowiecki Festiwal Piosenki "Rozdźwięki" – Izabelin 2023

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:28
Już po raz jedenasty Centrum Kultury Izabelin wraz z Europejską Fundacją Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" organizują Mazowiecki Festiwal Piosenki "Rozdźwięki".
rozwiń zwiń