Polskie Radio
Section05
czytanie bajek

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji #TataTeżCzyta

Tegoroczna wiosna w polskim świecie książki odbyła się pod hasłem #TataTeżCzyta - ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, której celem było zachęcenie mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek dzieciom. W Social Media pojawiło się prawie 2 000 postów z hashtagiem akcji! 30 000 poradników #TataTeżCzyta dotarło do rodzin w całej Polsce. Patronem medialnym akcji #TataTeżCzyta jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca patronatPRD

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo książki książki dla dzieci czytanie bajek literatura dziecięca Michał Fedusio Tomasz Miara rozwój dziecka wyobraźnia Tomasz Miara Trójka

Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego [WIDEO]

Po raz szósty, 7 grudnia 2022 r. w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". W tym roku fragmenty kultowej pierwszej czytanki przeczytali dziennikarze oraz redaktorzy. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym projekt "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". Zobacz wideo, w którym dziennikarka PR Dzieciom czyta wybrany fragment tego najpopularniejszego podręcznika do nauki czytania i pisania w Polsce .
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca czytanie bajek

Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo?

Z jednej strony książki nas inspirują, z drugiej - to, co przeczytamy, często dość szybko ulatuje z naszej pamięci. Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem? Jaka jest zależność między teorią a praktyką? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rodzice i wydawcy książek dla rodziców z Wydawnictwa Element. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica radio dla rodziców czytanie bajek książki dla dzieci

Jak rozbudzić w dzieciach miłość do książek?

Targi książki to wyjątkowe wydarzenie, na które można zabrać także dzieci, chociażby po to, by zobaczyły, jak wiele książek do przeczytania jest dostępnych na rynku czytelniczym. Jednocześnie targi to czas spotkań z autorami i ilustratorami, a także licznych warsztatów wokół znanych i lubianych tytułów. Wielkimi krokami zbliżają się zrzeszające liczne wydawnictwa ogromne targi książki w Warszawie, którym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek literatura dziecięca rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci literatura dziecięca książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Alternatywna Lista Lektur?

Czytanie może być pasją - przekonują pomysłodawcy alternatywnej listy lektur szkolnych. Wśród proponowanych w niej książek można znaleźć zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem pisarskim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury - zapewniają twórcy listy.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ czytelnictwo czytanie bajek