W Targach weźmie udział blisko 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Targowe wydarzenia, odbywać się będą na trzech scenach, w siedmiu salach, w tym po raz pierwszy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Autorki i autorzy czekać będą na czytelników na stoiskach wydawców.
Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura oraz Projekt Książka.
Światy Łączone Słowami
Bogaty i różnorodny program wydarzeń Republiki Korei, gościa honorowego tegorocznej edycji targów, pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.
Targi będą wyjątkową okazją by spotkać w jednym miejscu i czasie literackie gwiazdy – twórców, którzy cieszą się wielkim uznaniem koreańskiej i międzynarodowej publiczności. W spotkaniach autorskich wokół bestsellerowych i premierowych publikacji i w sesjach autografów udział wezmą: PARK Sangyoung, CHUNG Bora, JEON Heyjin, KIM Boyoung, dr Victor D. Cha, prof. Ramon Pacheco Pardo, KIM Hoyeon, YEON Somin, SHIN Kyungsook and YUN Jungeun.
O literaturze i historii Korei porozmawiają też eksperci – historycy, literaturoznawcy i tłumacze. Obok spotkania z prof. Ramonem Pacheco Pardo i dr. Victorem Cha „Korea. Nowa historia Południa i Północy” odbędzie się wykład prof. Ewy Rynarzewskiej „Triumf ideologii, przyjaźni, rynku: krótka opowieść o polskim przekładzie literatury koreańskiej” Będzie też rozmowa z tłumaczką prof. Justyną Najbar-Miller o nowej powieści HAN Kang, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024, pt. „Lekcje greki”. Dr CHOI Jeongin i Filip Danecki porozmawiają o różnicach kulturowych wyrażonych w języku, w przekładach koreańsko-polskich. Dr LEE Seungik mówić będzie o doświadczeniach historycznych, które zbliżają Koreę i Polskę. Można będzie wziąć udział w wykładzie dr. YOU Changil o podobieństwach i różnicach między myśleniem Koreańczyków i Polaków, czy w panelu dyskusyjnym prof. Ewy Rynarzewskiej, prof. Anny Diniejko-Wąs, prof. Justyny Najbar-Miller i dr CHOI Jeongin „Między nami tłumaczami: o granicach (nie)przekładalności literatury koreańskiej”. Będzie też propozycja dla najmłodszych: warsztaty dla dzieci „Magiczne zabawy z książkami: Zabawa stópkami i Zabawa paluszkami” z Filipem Daneckim.
Pełny program wydarzeń literackich, branżowych i artystycznych Republiki Korei z udziałem zaproszonych twórców, ekspertów i artystów oraz ich sylwetki prezentowane są na stronie targów w sekcji Republika Korei – Gość Honorowy. Udział Republiki Korei w charakterze gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie organizuje Ambasada Republiki Korei i Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.
Program da dzieci i młodzieży
Wiele literackich atrakcji kierujemy do najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. W czwartek i piątek zapraszamy szkolne grupy zorganizowane – czekać na nich będą warsztaty i spotkania przygotowane przez m.in. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Komitet Ochrony Praw Dziecka i Fundację Wolne Lektury.
Zapraszamy również na spotkania autorskie na scenach, m.in. spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Joanną Rusinek, spotkanie z Michałem Rusinkiem, warsztaty z Mikołajem Marcelą, spotkanie z Bogusiem Janiszewskim, Maxem Skorwiderem i Agnieszką Maik, spotkanie z Jarkiem Westermarkiem i Mateuszem Grydlikiem, spotkanie z Arturem Gębką oraz z Kubą Hajkusiem.
W niedzielę w Strefie Autografów swoje książki podpisywać będą Sara, Wiktor, Julia i Andrzej Żyraccy, czyli autorzy popularnej serii „Zaczarowany Świat Sary”.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to wiodące w kraju wydarzenie branży wydawniczej.
Dni i godziny otwarcia Targów:
15.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
16.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
17.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
18.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00
Więcej informacji: targiksiazkiwarszawa.pl
Polskie Radio wraz z Polskim Radiem Dzieciom jest patronem medialnym Międzynarodowych Targów Książki. W sobotę od 12.00 do 14.00 prosto z PKiN nada audycję specjalną. Zaprasza Martyna Chuderska.
Plan audycji:
12.10 Małgorzata Ruszkowska i Przemek Liput, współautorzy książki „Warszawa. Przewodnik dla dużych i małych”
Małgorzata Ruszkowska – etnolożka, przewodniczka po Warszawie, współautorka książek dla dzieci i kulinarnych.
Przemek Liput – ilustrator książek dla dzieci, twórca filmów animowanych, nauczyciel akademicki. Mieszka i pracuje w Krakowie, skąd serdecznie pozdrawia stolicę.
12.30 Barbara Kosmowska (nowość „Fred. Psi ekopatrol”), przed spotkaniem z czytelnikami na stoisku C 15 o 14.00
13.10 Berenika Kołomycka - autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka.
Autorka cyklu „Malutki Lisek i Wielki Dzik”
13.30 Tomek Duszyński – współautor książki „Na tropie tajemnic. Antologia opowiadań detektywistycznych”

Zapraszamy!
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.