!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Książka "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe” do zdobycia na naszej antenie!

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:57
Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu podjęliśmy się przygotowania serii wydawniczej "Z Krainy Złotych Pól". Dziś prezentujemy pierwszy tom pod tytułem "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", który zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem.   Patronat medialny nad książką "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Premiera książki Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe
Premiera książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”Foto: mat. pras.

Wszystkie bajki, zawarte w naszej książce pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieściliśmy kod QR, dzięki któremu można przeczytać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre archaiczne lub gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.

Wielkim atutem naszej książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać "ducha" Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych - Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, "godek" oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki pisze prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz Łemkowskie powiedzenia i przysłowia. 

Książka, którą dziś Państwu prezentujemy oprócz wartościowych i interesujących tekstów, przepięknej szaty graficznej, w sposób łatwy, lekki i przyjemny przybliża wiedzę o kulturze Podkarpacia.  

Książkę "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe" można zdobyć słuchając Polskiego Radia Dzieciom! 

Będą to audycje:


"Poranek" (8.00 - 10.00) dniach 15 i 18 sierpnia,

"Muzyczne podróże" (10.00 - 11.00) 17 sierpnia,

"Popołudnik" (15.00 - 17.00) w dniach 16 i 19 sierpnia.


Więcej informacji na stronie: www.nikidw.edu.pl

* * *

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym książką "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także