Polskie Radio Dzieciom

Kosmiczne światło zamiast fajerwerków?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 20:00
Wyobraźmy sobie bezchmurne niebo pełne gwiazd. Zadzieramy głowy, podziwiamy gwiezdne konstelacje a wśród nich choćby galaktykę Andromedy. I nagle zaczynamy się zastanawiać. Bo jak to się dzieje, że w ogóle te gwiazdy widzimy? Andromeda jest odległa o 2,5 mln lat świetlnych od Ziemi. Więc czym jest światło gwiazd? Jak szybko dociera do Ziemi? Czy patrząc w niebo rzeczywiście widzimy Andromedę, czy tylko ducha tej galaktyki? Albo co to znaczy że oczy adaptują się do światła?
Galaktyka Andromedy M31
Galaktyka Andromedy M31Foto: Shutterstock.com/Robert Eder Astronomy

O światłach - tych w kosmosie i tych w przyrodzie - Filip i Leopold rozmawiali z wszechwiedzącym radiowym Magistrem Sprężynką. Warto posłuchać, jak w naturalny sposób, w wyniku różnych zachodzących procesów powstają światełka i gdzie - na Ziemi i w niebie - możemy ich poszukać.

Posłuchaj
59:24 Dzieci_AAC 2020_12_29-18-00-19.mp3 29.12.2020 (Polskie Radio Dzieciom / Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość:  Magister Sprężynka
Data emisji: 29.12.2020
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Najlepsze miasto świata to?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 01:13
"...państwo tworzy się dlatego, że żaden z nas nie jest samowystarczalny, tylko mu potrzeba wielu innych... "- pisał już tysiące lat temu w swoich dziełach filozof grecki, Platon. Myślał tak: "Zaplanujmy idealne państwo, w którym ludzie będą doskonale znali swoje obowiązki, swoje powinności i będzie to wszystko doskonale funkcjonowało" - opowiadała w "Podwieczorku…" Anna Pięcińska, która jest instruktorem żeglarstwa i kapitanem jachtowym z dyplomem filologa i historyka sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra noc. Czy bycie śpiochem to dobra rzecz?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:00
Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym problemem. I, jak się okazuje dotyczą nie tylko ludzi, ale czasem i zwierząt - a już na pewno tych radiowych. Jak wiecie, żyjące w naturze lwy często odpoczywają. Może bywają zmęczone? A Lew Leopold Grzywa na pewno też ostatnio był zmęczony bo aż zasnął i to na początku audycji w Polskim Radiu Dzieciom! I co było dalej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwicz z nami w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:00
Jeżeli przez dwa dni odpoczywaliśmy i jedliśmy to teraz trzeba się trochę poruszać, rozciągnąć i odciążyć nasze brzuchy. W audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom podpowiemy jakie ćwiczenia można robić samemu w domu
rozwiń zwiń