X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
Jeden z największych przebojów  studia Se-ma-for, serial animowany Miś Uszatek, był emitowany w Telewizji Polskiej w latach 19751987.
Jeden z największych przebojów studia Se-ma-for, serial animowany "Miś Uszatek", był emitowany w Telewizji Polskiej w latach 1975–1987. Foto: Przemysław Woźnica/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Jeśli udamy się na wycieczkę nad polskie morze, warto wstąpić do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Największy muzealny egzemplarz tego szlachetnego surowca, zwanego także złotem Bałtyku waży aż 4 kg.  Oprócz tego, odwiedzający mogą podziwiać różnego rodzaju wyroby bursztynowe. Jednak najciekawszym obiektem wystawy jest zapewne to, co zachowało się w zastygłej żywicy, czyli np. owady lub elementy roślin. 

Posłuchaj
59:55 2021_03_29 18_00_02_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_29.03.2021.

Osoby, które chcą przenieść się do czasów dzieciństwa powinny odwiedzić Muzeum Zabawek w Kielcach. Można tam zobaczyć czym bawiono się w XVIII, XIX i na początku XX wieku, a także dowiedzieć się w jaki sposób i z czego powstawały ówczesne zabawki. Wystawą nie zawiodą się także fani samolotów i statków, a także miłośnicy żab.  To dlatego, ponieważ oprócz modelu okrętu Kolumba znajduje się tam ponad 1,5 tysiąca zabawek i przedmiotów z wizerunkiem lub w kształcie żab. 

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Pozostając w klimacie dzieciństwa, w Łodzi mieści się Muzeum Animacji, które w swojej kolekcji posiada bajki tworzone metodą animacji poklatkowej. Można tam też zobaczyć oryginalne plany filmowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. o bajce „Miś Uszatek”.  Z kolei mieszkańców i turystów malowniczego krańca Polski może zainteresować Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Co prawda, do jego zwiedzania potrzebna jest dobra kondycja, ponieważ ekspozycje znajdują się na 7 piętrach wieży, jednak nagrodą za wspinaczkę będzie przepiękny widok na miasto.

Oprócz wyżej wspomnianych muzeów, w Polsce można znaleźć jeszcze inne ciekawe eksponaty. Jeśli jednak ktoś mieszka za granicą lub chce się wybrać na wycieczkę do innego państwa, może zacząć od Łotwy i odwiedzić w Rydze jedyne w Europie muzeum Słońca.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Anna Pęcińska
Data emisji: 29.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Zagrajmy z dzieckiem w poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:48
Wiele obiektów przeznaczonych do spędzania wolnego czasu pozostaje zamknięta. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy cieszyć się momentami spędzonymi na dworze. Zwłaszcza teraz, kiedy zza rogu wyłania się wiosna. Jest to zatem idealna okazja to odkrycia nowych gier i zabawach na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest Geocaching, o której Filipowi i Leopoldowi opowiada w Podwieczorku Marzena Szychułda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pierwszych rowerów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:00
Po nieprzyjemnej zimie nadszedł czas na który wielu z nas tak długo czekało. Słońce zaczyna świecić coraz śmielej, a temperatura powolutku wzrasta, co oznaczać może jedno. Najwyższa pora wrócić do jazdy na rowerze! Wraz z Lwem Leopoldem i Królikiem Filipem wyruszymy na wycieczkę kolarską śladami rowerowej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznajemy zawody. Reżyser teatralny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:15
Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń