X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Historia pierwszych rowerów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:00
Po nieprzyjemnej zimie nadszedł czas na który wielu z nas tak długo czekało. Słońce zaczyna świecić coraz śmielej, a temperatura powolutku wzrasta, co oznaczać może jedno. Najwyższa pora wrócić do jazdy na rowerze! Wraz z Lwem Leopoldem i Królikiem Filipem wyruszymy na wycieczkę kolarską śladami rowerowej historii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rowerowe szaleństwo zaczęło się w XIX wieku, kiedy w 1817 roku Karl Drais przyczynił się do powstania pierwszego takiego pojazdu. Jednak jazda na nim wyglądała wtedy nieco inaczej.  Otóż siedząc okrakiem na ówczesnym rowerze trzeba było odpychać się nogami od ziemi i starać się zachować równowagę. Zatem swoim wyglądem przypominał rowery na których dzieci uczą się jeździć w obecnych czasach.

Kolejny model to rowery łuczniki. Ich skórzane siodełka są szerokie i wygodne, co sprawia, że bez problemu można nimi pokonać długie kilometry. Łuczniki nie mają przerzutek, ale plusem jest to, że ich kierownica znajduje się na tyle wysoko, że rowerzysta siedzi wyprostowany, dzięki czemu nie boli go kręgosłup.  Z czasem z 3 typów łuczników ich produkcja rozrosła się do 20 modeli, m.in. dla turystów, kolarzy, a nawet dla duchowieństwa.

Posłuchaj
59:58 2021_03_25 18_00_09_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 25 marca godz. 18:00

Nie można zapomnieć również o bicyklach, czyli rowerach z ogromnym przednim kołem i mniejszym tylnym. Wejście na niego było o tyle trudne, że trzeba było to zrobić w momencie, gdy rower już się poruszał. Niemniej jednak, gdy to już się udało, można było podziwiać świat z zupełnie innej, wyższej perspektywy.

Aby cieszyć się jazdą na rowerze jak najdłużej, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jak to zrobić? – Ważne jest serwisowanie prawidłowe roweru – powiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Łukasz Wykrota, pomysłodawca i kurator w Muzuem Rowerów Polskich w Radomiu. Sprawdzanie czy w oponach jest odpowiednie ciśnienie oraz wymienianie łańcucha rowerowego sprawi, że wyprawy rowerowe będą mogły odbywać się bez żadnych przeszkód.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Łukasz Wykrota
Data emisji: 25.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!  

Zobacz także

Czytaj także

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwieczorek..." Wyprawa na Hawaje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:00
Hawaje to archipelag wysp, które z każdej strony oblewane są przez Ocean Spokojny. Są to tereny pochodzenia wulkanicznego, które wypiętrzyły się z morza wskutek ruchów tektonicznych. W skład archipelagu wchodzi łącznie 137 wysp, a 7 spośród nich jest zamieszkane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń