X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Poznajemy zawody. Reżyser teatralny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:15
Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora i reżysera teatralnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Phase4Studios/Shutterstock

Początki aktorstwa wywodzą się ze starożytnej Grecji. To właśnie tam co roku odbywały się specjalne spektakle z okazji Dionizji, czyli święta na cześć Dionizosa, boga wina i dzikiej natury. Pierwszymi aktorami byli tylko mężczyźni, którzy grali zarówno męskie, jak i żeńskie role. Z czasem teatr zaczął się rozwijać, dzięki czemu powstały nowe sposoby przekazywania emocji. Tak narodził się teatr lalek, pantomimy czy tańca.

- Aktor to jest zawód z taką, nazwijmy to misją publiczną – powiedział gość audycji, Jerzy Jan Połoński. Celem tej profesji jest wprowadzenie widza w zupełnie inny świat. Aby to się udało, aktorzy muszą umiejętnie wyrażać swoje emocje oraz wiedzieć jak odpowiednio zagrać daną rolę. Im aktor ma większe zdolności i doświadczenie w swoim zawodzie, tym łatwiej jest publiczności uwierzyć w to, co widzi na scenie bądź ekranie telewizora. 

Posłuchaj
58:27 2021_03_26 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Poznajemy zawody. Reżyser teatralny (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_26.04.2021.

Tak naprawdę aktorem może zostać każdy. Dzieci mają ogromną wyobraźnie i są bardzo kreatywne, więc wymyślanie różnych historii i odgrywanie scen przychodzi im z łatwością. Aby pielęgnować u nich zainteresowanie sztuką i aktorstwem, można zorganizować domowy teatrzyk. Na sam początek przedstawiane historie mogą być improwizowane. Z kolei rekwizyty można stworzyć z tego, co mamy pod ręką, np. wykorzystać marchewkę do wykonania kukiełki.

Dzieci traktują zabawę w aktorstwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak, jest to idealny sposób na podtrzymywanie i rozwijanie kreatywności. Co więcej, już dawno uważano, że teatr pomaga w rozwoju, dlatego był on jednym z przedmiotów nauczania. Szkoda zatem byłoby nie wykorzystać takiej okazji i nie połączyć przyjemnego z pożytecznym.  

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jerzy Jan Połoński
Data emisji: 26.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

  

Zobacz także

Czytaj także

Wiedza operowa dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:35
W 1910 roku, z "Metropolitan Opera" w Nowym Jorku, po raz pierwszy na świecie przeprowadzono radiową transmisję scenicznego dzieła operowego. Była to między innymi "Tosca" Giacoma Pucciniego. Te spektakle, w których muzyka współdziała z akcją, librettem - wywodzą się jeszcze z dawnych włoskich, renesansowych, maskarad karnawałowych. I na dobre zadomowiły się w kulturze współczesnej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Teatr pod Orzełkiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:45
Kukiełkowe teatrzyki od średniowiecza do czasów współczesnych wywoływały w małych widzach śmiech, radość i łzy wzruszenia. Do dziś są bowiem grupy aktorskie, które chętnej widowni przedstawiają teatralne historie - choćby w przedszkolach, szkołach czy domach kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń