X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Teoria ewolucji. Jak ją rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:52
Na przestrzeni wieków powstało wiele teorii, których celem jest m.in. wytłumaczenie przekształcania się świata i zachodzących w nim zmian. Jedna z nich nosi nazwę Darwinizm i porusza temat ewolucji, czyli rozwoju życia. Została ona sformułowana przez Karola Darwina, o którego życiu i dokonaniach opowiedzieli tytułowi bohaterowie Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Carillet

Karol Darwin urodził się w Anglii, w 1809 roku. Z racji tego, że zarówno dziadek jak i ojciec Darwina byli lekarzami, taka ścieżka kariery została także przewidziana dla Karola.  Pomimo że chciał zostać przyrodnikiem, gdyż niezmiernie kochał naturę, wysłano go na uczelnię medyczną do Szkocji, skąd po pewnym czasie wrócił. Niezadowolony z poczynań syna, ojciec Karola nakazał mu rozpocząć naukę teologii, dzięki czemu poznał profesora z którym zaczął podróżować i z bliska obserwować przyrodę. 

Posłuchaj
59:14 2021_04_26 18_00_08_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 (Teoria ewolucji/PRD)_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 26 kwietnia godz. 18:00

Z początku starszy pan Darwin nie był zachwycony wizją wypraw Karola, jednak z czasem przekonał go do tego wuj przyrodnika. Tak więc, kiedy dopłynął on do Ameryki Południowej rozpoczął swoje badania. Przyglądał się m.in. kamieniom i zwierzętom, aż w końcu dostrzegł, że na każdej wysepce występowały prawie identyczne robaczki, które różniły się małymi elementami. Zjawisko to zaczęło go ogromnie interesować, a swoimi spostrzeżeniami podzielił się z innymi naukowcami.  

W taki oto sposób narodziła się teoria rozwoju życia. Jak zauważył Lew Leopold – Chodzi właśnie o to, że każdy gatunek zwierzęcia czy rośliny z biegiem czasu i zmianą otoczenia czy klimatu się zmienia, czyli ewoluuje.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 26.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

W prastarej białowieskiej puszczy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
W 1921 roku, okolice Białowieży nazwano "Rezerwatem". W roku 1932 ten "Rezerwat" został przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". A od 1947 do dziś, teren chroniony nosi nazwę "Białowieskiego Park Narodowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:01
Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:07
Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
rozwiń zwiń