Polskie Radio Dzieciom

Mini Eureka w 95. rocznicę istnienia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 16:00
Jak wyglądało Polskie Radio sześćdziesiąt lat temu? Czy po radiowych korytarzach kiedyś też maszerowały szkolne wycieczki? I jak wyglądały pierwsze studia nagraniowe? O tym wszystkim Artur Wolski rozmawiał w "Mini Eurece", świętując 95 urodziny Polskiego Radia.
Audio
  • "Nagra" - jak działał pierwszy sprzęt reporterski Polskiego Radia (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_19.02.2020.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwsze studia były z każdej strony, nawet na suficie, obwieszone zasłonami, ponieważ wymyślono, że materiałem, który będzie dobrze z dźwiękiem współpracował, będą kotary - opowiadał Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu. - W studiach radiowych było więc ciemno, okna też były zasłonięte filcem, żeby dźwięki z zewnątrz nie dostawały się do studia – dodał gość Polskiego Radia Dzieciom.


Mikrofony w studiach nagraniowych przypominały te, które dziś możemy znaleźć w Teatrze Polskiego Radia - na wielkich wysięgnikach wisiały kulki na gumowych podestach.
Przez lata nagrywało się też dźwięki na magnetofonach "Nagra" - używanych przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie. Twórcą "Nagry" był polski elektronik i wynalazca, Stefan Kudelski. - Po studiach w Lozannie wpadł na pomysł, żeby skonstruować magnetofon reporterski i to mu się udało. Od tego czasu można było w nagrywać dźwięki nie tylko w studiu, ale także poza nim – zauważył Krzysztof Michalski autor wywiadów radiowych ze Stefanem Kudelskim, gość w "Mini Eurece".

Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Data emisji: 19.02.2019.
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

***
Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: 95 lat Polskiego Radia
Zobacz także
Czytaj także

95-lecie Polskiego Radia w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:07
Dokładnie 1 lutego 2020 roku Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. Pierwsza audycja została nadana 1 lutego 1925 roku ze studia przy Narbutta 25 w Warszawie. Oficjalne powstanie Polskiego Radia nastąpiło 18 sierpnia 1925 roku, a jej założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Z okazji tego jubileuszu Polskie Radio Dzieciom przygotowało cykl specjalnych audycji tematycznych.
rozwiń zwiń