Polskie Radio Dzieciom

95-lecie Polskiego Radia w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:07
Dokładnie 1 lutego 2020 roku Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. Pierwsza audycja została nadana 1 lutego 1925 roku ze studia przy Narbutta 25 w Warszawie. Oficjalne powstanie Polskiego Radia nastąpiło 18 sierpnia 1925 roku, a jej założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Z okazji tego jubileuszu Polskie Radio Dzieciom przygotowało cykl specjalnych audycji tematycznych.
95-lecie Polskiego Radia w Polskim Radiu Dzieciom
95-lecie Polskiego Radia w Polskim Radiu DzieciomFoto: Polskie Radio

Z okazji 95-lecia Polskiego Radia, na antenie Polskiego Radia Dzieciom usłyszeć można 3 cykle audycji tematycznych dla dzieci i ich rodziców

W cyklu "Mali Radioamatorzy", Mgr Sprężynka opowiada o technologicznym rozwoju radia. Audycja ukazuje rozwój radia w przystępnej dla młodego słuchacza i atrakcyjnej dla dorosłych formie. Zestawia stare i nowe rozwiązania. Dzięki rozmowom z pracownikami Polskiego Radia zdobywamy fachową wiedzę i poznajemy profesjonalny język.
Prezentujemy sylwetki ludzi, których trudno spotkać nawet podczas wizyty w naszej siedzibie. Nazwa audycji nawiązuje do ruchu, który pojawił się w Polsce na krótko przed powstaniem Polskiego Radia. Radioamatorów łączyła miłość do radia i chęć jego jak najlepszego poznania w celu słuchania, ale też nadawania informacji tą drogą. Cykl jest częścią audycji "Mali Naukowcy", emitowanej w każdy wtorek i czwartek o godz. 16.45. "Mali Radioamatorzy" zagości na antenie Polskiego Radia Dzieciom 12 razy.

Sprawdź też:
Radio dziecko 1200.jpg
Najstarsze audycje dla dzieci z archiwum Polskiego Radia
Wspólnie z gościem audycji Joanną Mitko, kierownikiem redakcji Informacji Multimedialnych Archiwum Polskiego Radia, przyglądaliśmy się zasobom archiwum Polskiego Radia.

W cyklu "Historia powstawania radia" emitowanego w audycji o tematyce historycznej "Dawno, dawno temu", raz w miesiącu autorka audycji, Marta Powałowska prezentuje jedną dekadę rozwoju Polskiego Radia. Program z udziałem dzieci. Pierwsza z 11 audycji z tego cyklu wybrzmiała 1 lutego. ”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00. Zachęcamy do odsłuchania załączonej audycji.

W cyklu 52 odcinków "Z radiowego archiwum" nadawanego w audycji "Poranek" Polskie Radio Dzieciom, z okazji 95-lecia Polskiego Radia, nadaje krótkie, cotygodniowe materiały zaczerpnięte z archiwum Polskiego Radia. Zachęcamy słuchania audycji "Poranek" od pn. do pt. w godz. 7.00 - 10.00.

Więcej o jubileuszu w serwisie specjalnym poświęconym 95-leciu Polskiego Radia oraz na stronie www.polskieradio.pl

***

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców. 

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność. 

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

 

jo

Zobacz także
Czytaj także

Najstarsze audycje dla dzieci z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 16:45
Wspólnie z naszym gościem panią Joanną Mitko, kierownikiem redakcji Informacji Multimedialnych Archiwum Polskiego Radia, przyglądaliśmy się zasobom archiwum Polskiego Radia. Jakie najstarsze audycje dziecięce możemy w nim odnaleźć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 16:45
Radiowy teatr jest rówieśnikiem Polskiego Radia. - Ludzie, którzy wymyślili radio od razu wiedzieli, że jest to najlepsze miejsce dla sztuki, stąd natychmiast pojawiły się działania, do powstania czegoś, co nazwano "Teatrem wyobraźni" – mówił gość audycja, Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5. urodziny Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 16:15
Polskie Radio dzieciom od 5 lat bawi i uczy najmłodszych oraz wspiera rodziców, opiekunów i nauczycieli. W naszym radiowym studiu Daria Druzgała, dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, na co dzień prowadzące audycję "Muzyczne podróże" opowiadała o historii powstania radia dla dzieci i tajemnicach powstawania znakomitych audycji. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycieczka po Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:45
Dziś pierwsza sobota miesiąca, a więc czas na audycje związana z historia Polskiego Radia. Jak powstawały poszczególne anteny w Polskim Radiu? Jakie miały propozycje dla najmłodszych słuchaczy? Dlaczego nazwano je cyframi oraz jakie tematyczne stacje możemy odnaleźć w Polskim Radiu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 16:45
Historia Orkiestry sięga roku 1934, gdy pierwszy zespół w rozgłośni stworzył Grzegorz Fitelberg. W latach 1990-1993 Orkiestra zmieniła nazwę na Polska Orkiestra Radiowa i przeniosła się do nowej siedziby - Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń