Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 10:00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Harry'ego Pottera, który obchodzony jest 3 maja, w Popołudniku na antenie PRD porozmawialiśmy o świecie fantasy i science fiction. Zastanowiliśmy się, czym są te gatunki, czym się różnią i co jej łączy. Poszukaliśmy przykładów w literaturze, filmie oraz sztuce.
Harry Potter i komnata tajemnic
Harry Potter i komnata tajemnicFoto: mat prasowe

Fantasy to gatunek, w którym nie brakuje magii, a świat, w którym dzieje się akcja zwykle nie jest realny. Pojawiają się tam rzeczy, których nie spotkamy w naszej codzienności. Science fiction to też rzeczy, których nie ma, ale tyczą się one przyszłości i tego, co nauka może w niej osiągnąć

Posłuchaj
58:59 2023_05_03 16_00_06_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 3 maja godz. 16:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ

Seria o Harrym Potterze to zdecydowanie fantasy. Jest to świat magii i czarodziejów, który funkcjonuje obok świata mugolskiego, czyli pozbawionego magicznych mocy. Głowni bohaterowie są uczniami Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, a znaleźli się tam w większości ze względu na swoje predyspozycje genetyczne.

Więcej o magicznym świecie stworzonym przez J.K. Rowling, o innych przykładach dzieł z gatunku fantasy, a także o podobieństwach i różnicach między fantasy a science fiction można usłuszeć w załaczonej audycji. Zapraszamy!

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Data emisji: 3.05.2023
Godzina emisji: 15.00-18.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Ciekawostki o pizzy w "Popołudniku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:40
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch Marghericie Sabaudzkiej, która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracusie w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 16:39
1 maja obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji w "Popołudniku" zastanawiliśmy się nad tym, jak praca wygląda w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury? Jednymi z najbardziej pracowitych owadów są mrówki, które doskonale wiedzą, czym jest praca zespołowa. Mrówki robotnice prawie w ogóle nie odpoczywają. Choć są bardzo małe, potrafią budować pokaźne mrowiska.
rozwiń zwiń