Polskie Radio
Section05
Popołudnik w PR Dzieciom

Wyprawa na Kajmany

10 maja 1503 roku Krzysztof Kolumb odkrył Kajmany - z tej okazji w dzisiejszym (10.05) "Popołudniku" poznamy trzy wyspy w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim nazywane Kajmanami. Swoją nazwę Kajmany zawdzięczają zwierzętom, które są podobne do krokodyli i aligatorów, jednak znacznie mniejsze. Co ciekawe, w rejonach tych pięknych wysp jest wiele żółwi i to właśnie ze względu na ich liczbę Kolumb nadał wyspom nazwę Tortugas, która z czasem została zmieniona.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Pracusie w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury?

1 maja obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji w "Popołudniku" zastanawiliśmy się nad tym, jak praca wygląda w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury? Jednymi z najbardziej pracowitych owadów są mrówki, które doskonale wiedzą, czym jest praca zespołowa. Mrówki robotnice prawie w ogóle nie odpoczywają. Choć są bardzo małe, potrafią budować pokaźne mrowiska.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom święto pracy majówka radio dla rodziców radio dla dzieci

Światowy Dzień Kostki Rubika tematem "Popołudnika"

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika! Właśnie dlatego w poniedziałkowym (17.04) Popołuniku przyjrzymy się grom i zabawom logiczno-zręcznościowym na całym świecie… Kostka Rubika została wynaleziona i opatentowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, a jej nazwa wzięła się od nazwiska pomysłodawcy, węgierskiego rzeźbiarza i architekta Ernő Rubika. W języku węgierskim kostka Rubika to "magiczna kostka".
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Co robić, żeby dobrze nam się spało?

O tym, że sen jest bardzo ważny, nie trzeba nikomu przypominać. W końcu przesypiamy sporą część naszego życia. Nie jest to jednak czas stracony! Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci sen

Ulubione karnawałowe przysmaki. Słuchaj Popołudnika w PR Dzieciom

Za nami jest Tłusty Czwartek. Czas karnawału powoli się kończy. Karnawał to czas zabawy, radości i pysznych smakołyków. Obchody karnawału na całym świecie wiążą się z różnego rodzaju obrzędami i tradycjami, a to, co  w tym czasie się zjada różni się między sobą w zależności od kraju, w którym jesteśmy. 
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek Popołudnik w PR Dzieciom tradycja dieta DAB+ kulinaria

Dzień Dyplomaty. Czym jest dyplomacja?

10 lutego obchodzimy Dzień Dyplomaty. Ale czym właściwie jest dyplomacja? Odnosi się tylko do relacji państwowych, a może jest także określeniem pewnego sposobu komunikowania i zachowania? Co dokładnie oznacza? Dyplomacja to pojęcie, które swoją historią sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Pierwsze wzmianki dotyczące dyplomacji możemy dostrzec w Biblii.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

Ciekawostki o pizzy w "Popołudniku" PR Dzieciom

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch Marghericie Sabaudzkiej, która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
Zobacz więcej na temat:  pizza Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

Skąd się wzięła reklama i do czego służy?

Reklama to przekaz, który trafia do odbiorcy i informuje o pojawieniu się danego produktu na rynku. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju forma komunikowania się przedsiębiorstw z potencjalnymi klientami. Celem reklamy jest zwrócenie uwagi odbiorcy na tyle, by zechciał on kupić dany przedmiot lub skorzystać z oferowanej usługi. Zainteresować konsumenta można na wiele sposobów, chociażby używając języka korzyści, wpływając na emocje czy intrygując. Reklama najczęściej pojawia się w różnego rodzaju mediach, a więc w prasie, w telewizji, w radiu oraz w internecie. Ale skąd właściwie wzięła się reklama i gdzie się można było się z nią zetknąć, gdy jeszcze nie było mediów? O tym w dzisiejszym "Popołudniku" w PR Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci mikołajki 2021 Popołudnik w PR Dzieciom

Jak powstają kredki? Przenosimy się do fabryki kredek

Kredki to nie bez powodu przedmiot znany i lubiany przez najmłodszych. Służą zabawie, ale i edukacji. Z pewnością nie raz mieliście je w rękach, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak takie kredki powstają? O ich produkcji opowiedziała w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Pikos z najstarszej, bo działającej od niemal 130 lat i zarazem jedynej funkcjonującej w Polsce do dziś fabryce kredek i ołówków, która znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

205 dzieł Chopina. Marcin Gmys o Maratonie Chopinowskim

28 godzin muzyki Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ponad 80 wykonawców (od 6. do 93. roku życia) i 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej... 10 listopada o godzinie 16.00 rozpoczął się Maraton Chopinowski, który potrwa do 11 listopada do około godziny 20.45. Do udziału w wydarzeniu zaproszono zarówno wielkich pianistów, jaki i tych najbardziej obiecujących młodych artystów. Nie zabraknie dzieci i młodzieży, a także studentów.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin kompozytor muzyka klasyczna radio dla dzieci DAB+ Popołudnik w PR Dzieciom Marcin Gmys Maraton Chopinowski