Polskie Radio
Section05
Popołudnik w PR Dzieciom

Piosenki i mocy i nowa płyta Artura Gotza - w Polskim Radiu Dzieciom

- Muzyka i sztuka ma coś takiego w sobie, że potrafi zmienić zmienić nas i nasze podejście do świata - powiedział Artur Gotz, gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się w studiu, aby opowiedzieć o swojej najnowszej płycie "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” i dodał, że muzyka potrafi zadziałać na nas motywująco w różnych trudnych momentach i to jest piękne.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci podróże parki narodowe piosenka Muzyka dla dzieci

"Kajaki są również dla tych, którzy nie potrafią pływać". Trzeba jednak wiedzieć jaką wybrać trasę

Kajakarstwo to świetna rozrywka dla całych rodzin w tym także dla tych, który nie potrafią pływać. Jak zaznaczył jednak Rafał Wyżgowski, organizator spływów, wszystko zależy od wybranej trasy, rzeki oraz informacji jakie uzyskamy od doświadczonych kajakarzy. A o tym jak przygotować się na wyprawę kajakiem, jaką trasę wybrać, jakie zwierzęta znajdziemy podczas spływu i co może nas  zaskoczyć - gość "Popołudnika" opowiedział Zbigniewowi Kozłowskiemu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci podróże parki narodowe kajakarstwo kajakarstwo górskie

"My pokazujemy muzykę ludową na nowo". Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia

Festiwal „Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, więc jak zauważył Piotr Dorosz, gość "Popołudnika" to już dwudziesta piąta odsłona tego wydarzenia! - I na pewno nie zabraknie dobrej muzyki i zespołów, które grają tradycyjną muzykę ludową, zakorzenioną w naszym kraju. My pokazujemy ją na nowo! - zachęcał dziennikarz muzyczny. Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci muzyka ludowa Muzyka dla dzieci muzyka polska folklor

Co wspólnego mają ze sobą: mewa srebrzysta bóbr, batalion drapieżny i bielik? Wiedzą to uczestnicy Dzikiej Odysei

Dzika Odyseja Ekspedycja Odkrywców 2024-2025 trwa, a tym razem jej uczestnicy wrócili z Wolina. W "Popołudniku" opowiedzieli zaś nie tylko o swoich wrażeniach, ale też o pewnym spostrzeżeniu. Każdy Park Narodowy ma swój symbol - skąd się on wziął i do czego nawiązuje? Wyjaśnili to w audycji Krystian Tyrański i Franek goście Jacka Zawady.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci podróże Krystian Tyrański parki narodowe

Okulistyka, to przede wszystkim profilaktyka. Jak dbać o nasz wzrok? Podpowiadamy w "Popołudniku"

- Pacjenci w okulistyce to przede wszystkim ci, którzy badają swój narząd wzroku regularnie i sprawdzają czy nie dzieje się z nim nic złego. Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów i trzeba go kontrolować - powiedziała dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego, gość "Popołudnika", która odwiedziła Polskie Radio Dzieciom z okazji Dnia Okulistów i Okulistyki.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci okulary wzrok dzieci profilaktyka

Najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną w Polsce

Wiosną w Polsce natura budzi się do życia, a jednym z najpiękniejszych przejawów tego przebudzenia są drzewa kwitnące. W naszym kraju rosną różnorodne gatunki drzew, które właśnie wiosną prezentują swoje pełne piękno, okrywając się delikatnymi kolorowymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu zaczynają się tworzyć zawiązki owoców, które zrywamy latem lub jesienią, gdy dojrzeją. Które z kwitnących drzew najbardziej zachwycają swym wyglądem? O tym w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci drzewa drzewo

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Czy pogoda może przeszkodzić w odkrywaniu przyrody? Relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowym w Polskim Radiu Dzieciom

Jak nie mamy okrycia, to nie ma odkrycia - zażartował na antenie "Popołudnika" gość audycji Krystian Tyrański i doradził wszystkim eksplorującym parki narodowe, aby na każdą podróż brali ze sobą impregnat w postaci płaszcza czy kurtki przeciwdeszczowej oraz nieprzemakalne buty i ciepłe ubrania. A ponieważ wszyscy uczestnicy "Dzikiej Odysei" czyli radiowej ekspedycji po parkach narodowych byli dobrze przygotowani, to w Polskim Radiu Dzieciom mogli opowiedzieć o swojej wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Międzynarodowy Dzień Szpinaku!

 Jest zielony i można go spotkać w przydomowych ogródkach. Chełpi się zawartością witamin i tego, że można z niego "wyczarować" przepyszne potrawy. Dobrze przyrządzony i smaczny szpinak ma w sobie bardzo dużo cennych składników i witamin. Choć bywa nielubiany nie tylko przez dzieci, dziś powraca do kuchni, gdzie króluje jako modny składnik dań i przekąsek. Zapraszamy na szpinakowy "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  szpinak radio dla dzieci

Kanapkowe specjały, czyli o historii zamkniętej między dwoma kromkami

Kiedy powstała pierwsza kanapka i kto ją wymyślił? Podobno pierwowzór powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze chleba. Jego twórcą był zaś prawdopodobnie pewien angielski hrabia pochodzący z miasteczka Sandwich. W Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 15.00 opowiemy nie tylko o historii kanapki, ale również o rodzajach, kształtach i kanapkowych ciekawostkach z całego świata. Zapraszmy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Przygody w PRD kanapki jedzenie

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda