Polskie Radio
Section05
święto pracy

"Sercem i czynem chcemy pokazać Boga". Siostry Służebnice Ducha Świętego o pomocy uchodźcom

- Pomoc uchodźcom z Ukrainy to zupełnie inny charakter posługi, bo po prostu żyjemy razem. To doświadczenie tworzenia rodziny, która sobie wzajemnie pomaga - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Aleksandra Haf ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. O pomocy Ukraińcom opowiadała także s. Dolores - Dorota Zok, przewodnicząca Konsulty i przełożona prowincjalna zgromadzenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy Ukraina wojna 2022 uchodźcy Kościół

"To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy". Prof. Wysocki o 1 maja

- To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy. Trzeba widzieć personalny wymiar służby. Bo to jest także służba własnemu społeczeństwu, państwu. Oprócz wymiaru duchowego pracy, winniśmy widzieć też państwo. Państwo też jest wartością. Jest strukturą, która organizuje. Państwo powinno być obywatelskie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy

Piosenki na Święto Pracy. Henri Salvador, Alain Bashung i John Lennon w Trójce

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany w skrócie Świętem Pracy, obchodzony jest od 1890 roku. Wprowadzono go w USA dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago, kiedy robotnicy wystąpili przeciwko fatalnym warunkom pracy, przedłużanej nieraz do 12 godzin na dobę oraz niskim płacom. Pierwszy pochód przeciwko wyzyskowi odbył się 1 maja 1886 w Chicago. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób – co świadczy o skali protestu. Święto Pracy. Co to znaczy?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska Trójka John Lennon Alan Price Henri Salvador Stanisław Bareja Elektryczne Gitary Alain Bashung praca święto pracy