Polskie Radio
Section05
święto pracy

Pracusie w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury?

1 maja obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji w "Popołudniku" zastanawiliśmy się nad tym, jak praca wygląda w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury? Jednymi z najbardziej pracowitych owadów są mrówki, które doskonale wiedzą, czym jest praca zespołowa. Mrówki robotnice prawie w ogóle nie odpoczywają. Choć są bardzo małe, potrafią budować pokaźne mrowiska.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom święto pracy majówka radio dla rodziców radio dla dzieci

Zdemolowane ulice, spalone samochody i setki rannych policjantów. Francja liczy straty po pierwszomajowych protestach

Francuski minister spraw wewnętrznych poinformował, że w sumie podczas pochodów pierwszomajowych we Francji zatrzymano 540 osób. W wyniku starć z demonstrantami rannych zostało 406 policjantów i żandarmów. Wiele ulic w największych miastach jest zniszczonych, gdyż manifestanci demolowali budynki, a także podpalali samochody i śmietniki.
Zobacz więcej na temat:  Francja święto pracy manifestacje protest ŚWIAT Europa

Pierwszomajowy marsz Lewicy bez liderów opozycji. Matysiak: praca nie jest na liście ich priorytetów

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł pierwszomajowy pochód Lewicy, na którym nie pojawili się liderzy innych klubów opozycyjnych. - To jasno pokazuje, gdzie te ugrupowania mają prawa pracownicze i świat ludzi pracy. Nie jest to na liście ich priorytetów - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Paulina Matysiak (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Paulina Matysiak święto pracy

Od zaborów, przez II Rzeczpospolitą, PRL i po odzyskaniu niezależności. Obchody 1 maja miały różne oblicze i przebieg

Od pierwszych pochodów i strajków w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w okresie komunizmu po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę - tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 1 maja Kościół katolicki chrześcijaństwo praca święto pracy

"Sercem i czynem chcemy pokazać Boga". Siostry Służebnice Ducha Świętego o pomocy uchodźcom

- Pomoc uchodźcom z Ukrainy to zupełnie inny charakter posługi, bo po prostu żyjemy razem. To doświadczenie tworzenia rodziny, która sobie wzajemnie pomaga - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Aleksandra Haf ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. O pomocy Ukraińcom opowiadała także s. Dolores - Dorota Zok, przewodnicząca Konsulty i przełożona prowincjalna zgromadzenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy Ukraina wojna 2022 uchodźcy Kościół

"To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy". Prof. Wysocki o 1 maja

- To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy. Trzeba widzieć personalny wymiar służby. Bo to jest także służba własnemu społeczeństwu, państwu. Oprócz wymiaru duchowego pracy, winniśmy widzieć też państwo. Państwo też jest wartością. Jest strukturą, która organizuje. Państwo powinno być obywatelskie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy

Piosenki na Święto Pracy. Henri Salvador, Alain Bashung i John Lennon w Trójce

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany w skrócie Świętem Pracy, obchodzony jest od 1890 roku. Wprowadzono go w USA dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago, kiedy robotnicy wystąpili przeciwko fatalnym warunkom pracy, przedłużanej nieraz do 12 godzin na dobę oraz niskim płacom. Pierwszy pochód przeciwko wyzyskowi odbył się 1 maja 1886 w Chicago. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób – co świadczy o skali protestu. Święto Pracy. Co to znaczy?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska Trójka John Lennon Alan Price Henri Salvador Stanisław Bareja Elektryczne Gitary Alain Bashung praca święto pracy