Polskie Radio Dzieciom

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 13:45
Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Czym lustro różni się od zwierciadła i na czym polega zasada lustra tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Czym lustro różni się od zwierciadła i na czym polega zasada lustra tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: shutterstock/ frankie's

Pierwsze lustra powstały za sprawą polerowania kamieni już kilka tysięcy lat temu. Zanim się pojawiły, ludzie przeglądali się w tafli wody - im była spokojniejsza, tym dokładniejsze było odbicie. Pierwsze szklane lustra Rzymianie stworzyli w I wieku naszej ery, ale dopiero w XIII wieku lustra zaczęły zyskiwać na popularności. Na początku mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi - to właśnie od ich wysokiej ceny wzięło się powiedzenie, że zbite lustro oznacza siedem lat nieszczęścia.

KLIKNIJ I SŁUCHAJ TERAZ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Istnieje wiele różnych rodzajów luster. Najbardziej powszechne jest lustro płaskie o gładkiej powierzchni, w którym przeglądamy się na co dzień. Bardzo ważnymi lusterkami są te w samochodzie, które umożliwiają zobaczenie tego, co dzieje się z tyłu i po bokach pojazdu. Interesującym lustrem jest lustro weneckie, czyli takie, które odbija światło tylko z jednej strony, a po drugiej jest po prostu szybą. Jeśli lustro weneckie zamontujemy jako okno w pomieszczeniu, będąc w środku zobaczymy wszystko, co na zewnątrz, natomiast po drugiej stronie ukaże nam się jedynie nasze odbicie. 

Posłuchaj
59:04 2023_06_07 16_00_17_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 7 czerwca godz. 16:00

 

Jakie jeszcze są rodzaje luster? Jaki kolor ma lustro? Jak się nazywa osoba, która wykonuje lustra? Na czym polega zasada lustra? Czym lustro różni się od zwierciadła? Odpowiedzi usłyszeć będzie można w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Popołudnik

Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 15.00-18.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.Zobacz także
Czytaj także

Skąd się wzięła reklama i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 15:00
Reklama to przekaz, który trafia do odbiorcy i informuje o pojawieniu się danego produktu na rynku. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju forma komunikowania się przedsiębiorstw z potencjalnymi klientami. Celem reklamy jest zwrócenie uwagi odbiorcy na tyle, by zechciał on kupić dany przedmiot lub skorzystać z oferowanej usługi. Zainteresować konsumenta można na wiele sposobów, chociażby używając języka korzyści, wpływając na emocje czy intrygując. Reklama najczęściej pojawia się w różnego rodzaju mediach, a więc w prasie, w telewizji, w radiu oraz w internecie. Ale skąd właściwie wzięła się reklama i gdzie się można było się z nią zetknąć, gdy jeszcze nie było mediów? O tym w dzisiejszym "Popołudniku" w PR Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracusie w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 16:39
1 maja obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji w "Popołudniku" zastanawiliśmy się nad tym, jak praca wygląda w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury? Jednymi z najbardziej pracowitych owadów są mrówki, które doskonale wiedzą, czym jest praca zespołowa. Mrówki robotnice prawie w ogóle nie odpoczywają. Choć są bardzo małe, potrafią budować pokaźne mrowiska.
rozwiń zwiń