Polskie Radio Dzieciom

Skąd się wzięła reklama i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 15:00
Reklama to przekaz, który trafia do odbiorcy i informuje o pojawieniu się danego produktu na rynku. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju forma komunikowania się przedsiębiorstw z potencjalnymi klientami. Celem reklamy jest zwrócenie uwagi odbiorcy na tyle, by zechciał on kupić dany przedmiot lub skorzystać z oferowanej usługi. Zainteresować konsumenta można na wiele sposobów, chociażby używając języka korzyści, wpływając na emocje czy intrygując. Reklama najczęściej pojawia się w różnego rodzaju mediach, a więc w prasie, w telewizji, w radiu oraz w internecie. Ale skąd właściwie wzięła się reklama i gdzie się można było się z nią zetknąć, gdy jeszcze nie było mediów? O tym w dzisiejszym "Popołudniku" w PR Dzieciom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vassamon Anansukkasem

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Historia reklamy sięga początków handlu, którego rozkwit przypada na czasy starożytne. Wówczas rozwijała się nie tylko sprzedaż, ale też różne sposoby informowania odbiorców o dostępności na rynku wszelakich dóbr i usług. Na początku było to ustne nawoływanie w celu zwrócenia uwagi przechodniów na ulicach, targach czy jarmarkach. 

Za pierwszy przejaw reklamy uznaje się babilońskie gliniane tabliczki, które datuje się na pięć tysięcy lat wstecz. Sposobem na reklamę starożytnych Fenicjan było zdobienie skał przy głównych drogach rysunkami produktów, a starożytny Rzym miał swoje afisze na murach budynków i tablicach, średniowiecze zaś w swojej pierwszej fazie upływało pod znakiem umieszczanych na ścianach, wykonywanych z metalu firmowych symboli – najczęściej u rzemieślników. Przełomem było wynalezienie druku. Odkrycie Johana Gutenberga z 1441 roku w połączeniu ze wzrostem liczby osób czytających zapewniło możliwość rozwoju reklamy w wersji drukowanej…

O historii reklamy, jej rodzajach i sposobach na to, by nakłonić konsumenta do zakupu danego produktu możecie posłuchać w dzisiejszym (1.02.) "Popołudniku" na antenie Polskiego Radia Dzieciom od godziny 15:00.
Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie.

Telefon do studia PRD 22 645 20 55

Audycja: Popołudnik

Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:

Opis cyklu audycji: czy można połączyć naukę z dobrą zabawą? Można! Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobić, włączcie Polskie Radio Dzieciom, od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.

Wybierzemy się w góry i na Mazury. Zajrzymy do pieca, komina, mysiej dziury i pianina. A jeśli wciąż nie będziecie mieli dosyć to zabierzemy Was na lekcje savoir vivre, zrobimy gimnastykę buzi i języka i dowiemy się co w trawie piszczy. Przyjdzie też czas, aby wyżyć się artystycznie i dobrze zjeść. Uff... A to wszystko w naszym Popołudniku.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 


Zobacz także
Czytaj także

"Popołudnik". Światowy Dzień Roller Coastera

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 18:35
Rozmawiamy o kolejkach górskich, karuzelach i innych atrakcjach z parku rozrywki. Szczególnie o tych najdziwniejszych, największych, najdłuższych i najszybszych. Powiemy również o tym, po co są ograniczenia dotyczące wzrostu i dlaczego są tak ważne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd pochodzą nasi ulubieni bohaterowie bajek?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:33
Dziś w Popołudniku mówimy o bajkowych bohaterach, a dokładniej o tym, skąd oni są, gdzie żyją, w jakich miejscach można ich znaleźć oraz jak im się żyje na tych terenach. Skupiamy się przede wszystkim na bajkach animowanych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:35
Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
rozwiń zwiń