Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa z Olgą Bończyk o "Miganych wierszach"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:00
Chory Kotek, Lokototywa, Dyzio Marzyciel - wiersze należące do klasyki polskiej poezji dla dzieci są z nami od lat. Niedawno doczekały się przekładu na język migowy. W projekcie "miganewiersze.pl" dwudziestu wybitnych polskich artystów przeczytało dwadzieścia wierszy znanych polskich poetów, które są lubiane przez dzieci.
www.miganewiersze.pl
www.miganewiersze.plFoto: mat. pras.

Posłuchaj
54:16 Dzieci_AAC 2020_11_08-16-59-52.mp3 Rozmowa z Olgą Bończyk o pracy nad "Miganymi Wierszami" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_8.11.2020.

 

Ideą projektu - jak piszą pomysłodawcy - jest pokazanie piękna języka migowego i nauka niektórych podstawowych znaków w tym języku. I rzeczywiście nagrane filmiki tak przykuwają uwagę widza, że czasem tłumacz Marta Abramczyk (aktorka-performerka, posługująca się biegle polskim językiem migowym) kradnie całe show. Dzięki niej, jak na dłoni, widać wyjątkowość języka "miganego".

O pracę nad "Miganymi Wierszami" zapytaliśmy Olgę Bończyk - aktorkę, wokalistkę i ambasadorkę tego projektu. Czy trudno było dokonać przekładu tej poezji? - Język migowy nie jest językiem trudnym, ale posługuje się systemem znaków. I często jest tak, że trzeba użyć pewnej kompilacji znaków, żeby przełożyć słowo, które można przeliterować - ale żeby to nie trwało za długo, trzeba wymyślić znak - tłumaczył gość "Kulturoteki" w Polskim Radiu Dzieciom.

Zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy o języku świata ciszy. W audycji było można także usłyszeć wiersz "Rzepka" Juliana Tuwima w interpretacji Jarosława Boberka.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 08.11.2020
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

jo

Zobacz więcej na temat: DAB+ literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Światowa premiera "Czarnego Młyna"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:51
Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą do ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych "Czarnym Młynem", w miasteczku zaczynają się dziać niesamowite rzeczy... Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki". Nieprzypadkowa książka dla przedszkolaków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:00
Książka Rafała Witka "Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki" jest jak miły powrót do dzieciństwa. Bo wyobraźcie sobie przedszkole, do którego chodzą i dzieci i zwierzaki! To jak marzenie każdego malucha. A takie właśnie jest Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki! W swojej nowej grupie przedszkolnej pięcioletnia Malina spotyka Kociaka, Szczeniaka, Królika, Fretkę, a nawet Dzięcioła. I świetnie się z nimi bawi!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gwiazdkopisanie". Ogłaszamy wyniki konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 13:00
Zakończył się świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla rodzin na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia zorganizowany przez Polskie Radio Dzieciom. Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom wpłynęło mnóstwo pięknie napisanych i zilustrowanych prac, opowiadań, komiksów, wierszy i kartek z pamiętnika. Nadszedł czas ogłoszenia wyników. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń