X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Historie ludowe. Rozmowa z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:00
Nierzadko kiedy książki prowadzą do stworzenia się wspólnoty. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierają w sobie dawne historie czy bajki napisane językiem współczesnym, dzięki czemu łączą ze sobą różne pokolenia. Przykładem takiego dzieła jest książka „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” autorstwa Justyny Bednarek, gościa "Kulturoteki".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ ping198

Historie zawarte w książce są elementem ustnej tradycji, która była dawniej przekazywana na wsi. W ten sposób, w swoim rodzinnym domu poznała je także autorka. - Mnie zależało na tym, żeby uwspółcześnić to właśnie od strony językowej, ale też i podkreślić takie wątki, które może nie były podkreślane 100 lat temu, a dzisiaj wydają się najbardziej aktualne. Takie związane z ekologią, z dobrym traktowaniem zwierząt i takim spojrzeniem na przyrodę jako coś niesłychanie ważnego i świętego  - zaznaczyła Justyna Bednarek. Opisane legendy zostały wybrane w taki sposób, aby łączyły Matkę Boską z różnymi zjawiskami przyrody. Ze względu na to ułożone są również według pór roku. 

W książce znajdziemy tematy dotyczące m.in. odpowiedzialności człowieka za dokonywane wybory, gościnności wobec uchodźców, troski o zwierzęta i planetę. Jedną z ulubionych opowieści autorki jest historia o chłopie siejącym pszenicę i Matce Boskiej uciekającej przed żołnierzami Heroda. Kiedy przebiegała obok siewcy sprawiła, że pszenica nagle wyrosła, a gdy żołnierze zapytali chłopa, czy widział, aby ktoś tędy przebiegał, ten odpowiedział twierdząco, lecz zaznaczył, że miało to miejsce, gdy siał zboże. To sprawiło, że patrząc jak wysoka była pszenica, żołnierze uznali, że musiało to być dawno temu.  Inna historia mówi natomiast o tym, jak Matka Boska zlitowała się nad grzeszną duszą, przez co została ona uratowana. W momencie gdy Jej łza na nią spadła, sprawiła, że dusza stała się cięższa i dzięki temu trafiła do raju. 

Posłuchaj
59:03 2021_07_18 17_00_24_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa Martyny Chuderskiej z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"_Kulturoteka 18 lipca godz. 17:00

Zapisane historie dopełniają wzruszające oraz pełne humoru i czułości ilustracje Marianny Oklejak, która uwspółcześniła obraz Matki Boskiej, np. ukazując ją w pantoflach na obcasie. Dzięki oryginalnej technice ilustratorki, artystyczne efekty przywodzą na myśl także ludowe wycinanki. Osoby chętne mogą obejrzeć powiększone ilustracje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Justyna Bednarek
 Data emisji: 18.07.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:59
"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:00
"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń