Polskie Radio Dzieciom

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 09:15
W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Kulturoteka z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska
"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna ChuderskaFoto: PR

- Tutaj w Przemyślu, jeżeli chcesz sobie pospacerować, to możesz się zmęczyć. Ja już dawno temu zrezygnowałam z ambicji bycia świetną rowerzystką i nawet jakąkolwiek rowerzystką, bo po prostu nie mam siły wjeżdżać na te wszystkie górki, ale jest ich sporo. Nad miastem króluje Kopiec Tatarski, miasto jest otoczone dawną twierdzą, bo to była twierdza Przemyśl, więc jest i mnóstwo do zwiedzania, i mnóstwo do wspinania się. Nieomal w centrum miasta mamy stok narciarski - podkreśliła Biserka Cejović. 

Gość Polskiego Radia Dzieciom przekonuje, że Przemyśl to świetne miejsce dla osób lubiących aktywność fizyczną i oczywiście turystów. Takim miejscem w Przemyślu, które nie sposób pominąć jest spadzisty rynek pokryty niesamowitymi kocimi łbami.

 - Rzeczywiście to jest takie miejsce, gdzie odbywają się koncerty, można sobie posiedzieć, zjeść świetne lody, gdzie można kupić chleb w lokalnej, absolutnie fantastycznej piekarni, gdzie są najlepsze cukiernie, można wypić dobrą kawę - zachęciła recenzentka literatury dziecięcej - Nad Przemyślem naprawdę unosi się jakiś taki czar, powab, nie ukrywam, że przez wiele lat marzyłam o tym, żeby wrócić tutaj i staram się korzystać, jak mogę. Jeżeli ktoś po prostu szuka spokoju, relaksu, przyrody to Przemyśl będzie dobrym adresem. 

Posłuchaj
59:12 2023_08_27 17_00_05_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 27 sierpnia godz. 17:00

Jak się okazuje, w jednej z ławek liceum, w którym Biserka uczy obecnie języka polskiego, siedział kiedyś autor przygód Koziołka Matołka, Kornel Makuszyński. Nieco dłużej w Przemyślu mieszkał Stefan Grabiński, który w szkole był profesorem, a w literaturze jest polskim przedstawicielem nurtu grozy i fantastyki.  Warto dodać, że I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu ma niemal czterysta lat i wielu uczniów i absolwentów na koncie. Jak podkreśliła Biserka Cejović, szkoła przez ten czas niewiele się zmieniła - można ją porównać do mieszanki Zacnej Szkoły i Hogwartu. 

Więcej o Przemyślu, jego pięknej historii i o tym, co warto zobaczyć, odwiedzając to miasto w Kulturotece na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycj! 

Audycja: Kulturoteka

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej 

Data emisji: 27.08.2023

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu PRD w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców. 


Godzina emisji: 17:00

Zobacz także
Czytaj także

W "Kulturotece" rozmowa o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Propozycje dla dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:10
27 sierpnia startuje dziewiętnasta już odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Festiwal to nie tylko bogata oferta wydarzeń adresowanych do dorosłych, ale też dla dzieci, między innymi spektakle, warsztaty, spotkania, zabawa i kontakt z kulturą żydowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 14:24
Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:39
Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
rozwiń zwiń