X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dawne obrzędy letniego przesilenia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 19:20
Pierwszy dzień lata to także najdłuższy dzień w roku po którym następuje najkrótsza noc. Na półkuli północnej, czyli w naszej części świata, jest to data między 21 a 22 czerwca. Nasi przodkowie witali lato rozpalając ogromne ogniska nazywane sobótkami, tańcząc i śpiewając radośnie. Dawne ludy bałtyckie, germańskie i słowiańskie, łączyło wiele podobnych zwyczajów związanych z letnim przesileniem.
Puszczanie wianków
Puszczanie wiankówFoto: wikipedia/ CC/ Simon Kozhin/С.Л.Кожин

Ta najkrótsza noc jest szczególnie spektakularna na północy Europy, gdzie o tej porze roku słońce prawie nie zachodzi, więc ma tam miejsce szczególne zjawisko "białych nocy".

Posłuchaj
59:27 [DAB]Dzieciom (PCM) 20 czerwiec 2020 09_00_52.mp3 Dawne obrzędy letniego przesilenia (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_20.06.2020.

Na Litwie nazywano tę noc "nocą Kupały", w krajach anglosaskich "midsummer night", a Finlandii "
Juhannusyö". Wszędzie jednak nieodłącznie kojarzy się z wróżbami miłości i powodzenia, tańcem i śpiewami. Przez wieki zachowały się też różne legendy związane z tą wyjątkową magiczną nocą.
W "Opowieściach ludów świata" zaprosiliśmy was na wędrówkę dawnych obrzędów letniego przesilenia.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 20.06.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: opowiadanie edukacja
Zobacz także

Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Afryki ich legendy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:00
W tym wydaniu "Opowieści ludów świata", do której wysłuchania warto otworzyć mapę świata, czeka nas wędrówka szlakiem największych wulkanów na naszej planecie. Ta bajkowa podróż powiodła nas przez ogniste góry Europy. Na Islandii i We Włoszech oraz prze Pacyficzny Pierścień Ognia na Oceanie Spokojnym, otaczający niemal wszystkie kontynenty tej części Ziemi. Tam poznaliśmy legendy Azjatyckich wulkanów Japonii oraz Indonezji, Polinezyjskich na Hawajach i Andyjskich w najwyższych górach Ameryki Południowej. Teraz czas na Afrykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja - jej tradycje, język i różnorodność kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:00
Szóstego czerwca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego - święto zapoczątkowane przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 2010 roku. Data została wybrana nie bez powodu - w tym dniu urodził się jeden z największych rosyjskich poetów Aleksander Puszkin - reformator literackiego języka rosyjskiego.
rozwiń zwiń