X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Rosja - jej tradycje, język i różnorodność kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:00
Szóstego czerwca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego - święto zapoczątkowane przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 2010 roku. Data została wybrana nie bez powodu - w tym dniu urodził się jeden z największych rosyjskich poetów Aleksander Puszkin - reformator literackiego języka rosyjskiego.
Moskwa
MoskwaFoto: Pixabay

Obecnie na całym świecie językiem tym posługuje się aż 300 milionów ludzi! Najwcześniejsza jego forma pochodzi prawdopodobnie z wieku dziewiątego. Wtedy dwóch misjonarzy Cesarstwa Bizantyjskiego którzy przynieśli na ruskie ziemie chrześcijaństwo Cyryl i Metody, stworzyli głagolicę czyli pismo, które potem przekształcone w cyrylicę. Współczesny język rosyjski białoruski oraz ukraiński wywodzi się ze staropolskiego.

Posłuchaj
61:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 6 czerwiec 2020 09_00_24.mp3 Bogactwo kulturowe Rosji, jej język i legendy (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_06.06.2020. 

Rosja to państwo największe na świecie pod względem powierzchni. Rozciąga się od Europy Wschodniej przez całą Północną strefę Azji aż do Oceanu Spokojnego. Obejmuje 85 federacji z których wiele ma odrębną kulturę, bogatą historię i własny język. Jednak tym, co łączy je wszystkie jest z pewnością właśnie rosyjski, który jest językiem urzędowym w całym kraju. Początki rosyjskiej państwowości sięgają IX wieku i Rusi Kijowskiej.

Kultura kształtowała się pod silnym wpływem Słowian południowych i cesarstwa bizantyjskiego za którego pośrednictwem przyjęto wschodnie chrześcijaństwo czyli prawosławie. A kiedy sławny władca Iwan Groźny został obwołany carem, zaczęła się budowa mocarstwa, którego kształt przetrwał do dziś.

Rosja zyskała wkrótce ogromne obszary w Europie Wschodniej, Azji Północnej, Środkowej i na Kaukazie. Kultura tego olbrzymiego kraju jest więc bardzo zróżnicowana, ale kolebką zarówno języka, jak i tradycji rosyjskiej pozostaje wciąż Ruś, położona na wschodnich rubieżach naszego kontynentu.

Zapraszamy na spotkanie z ludowymi opowieściami Rosji.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 06.06.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: geografia opowiadanie edukacja
Zobacz także

Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Afryki ich legendy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:00
W tym wydaniu "Opowieści ludów świata", do której wysłuchania warto otworzyć mapę świata, czeka nas wędrówka szlakiem największych wulkanów na naszej planecie. Ta bajkowa podróż powiodła nas przez ogniste góry Europy. Na Islandii i We Włoszech oraz prze Pacyficzny Pierścień Ognia na Oceanie Spokojnym, otaczający niemal wszystkie kontynenty tej części Ziemi. Tam poznaliśmy legendy Azjatyckich wulkanów Japonii oraz Indonezji, Polinezyjskich na Hawajach i Andyjskich w najwyższych górach Ameryki Południowej. Teraz czas na Afrykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madagaskar. Park Narodowy Masoala

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 15:44
Wyprawa Szymona Radzimierskiego, trzynastoletniego podróżnika na Madagaskar, zaowocowała widokami niezwykłych roślin i zwierząt. Widok wielometrowych korzeni pod którymi dało się przejść jak przez wrota do innego wymiaru oraz spotkanie z wielorybami a także przyglądanie się uprawie wanilii sprawiły, że ta podróż zapadła mu głęboko w pamięć. Jak wspomina ją młody autor audycji? Posłuchaj i zobacz video.
rozwiń zwiń