X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
Aconcagua
AconcaguaFoto: Pixabay

Ruchy te wywołują częste trzęsienia ziemi, pęknięcia, szczeliny, wybuchy i wypływy, rorżarzone lawy z wnętrza planety. Ta trasa wciąż aktywnych wulkanów, biegnie od Nowej Zelandii na południu przez Indonezję i Japonię, aż po Alaskę na północy i zachodnią strefę obu Ameryk.

W tym wydaniu audycji, docieramy do najdłuższego łańcucha górskiego świata. To Andy ciągnące się niemal przez całą Ameryke Południową, przy jej pacyficznym zachodnim wybrzeżu. Znajdują się w granicach 7 państw idąc do północy tj. Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia aż do Chile i Argentynę na południu. Wznoszą się na wysokość prawie 7 tys. m. n.p.m.

Posłuchaj
58:33 23.05. Opowieści ludów świata.mp3 Zapraszamy na podróż śladem pradawnych legend andyjskich wulkanów. Audycja: Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom_23.05.2020. 

Najwyższy szczyt Andów Aconcagua, znajduje się w Argentyńskiej części Andów i mierzy 6961 m. n.p.m. W jego sąsiedztwie leży również najwyższy z aktywnych lądowych wulkanów naszej planety LIullaillaco, który sięga 6739 m. n.p.m. i wciąż dymi. Jest wprawdzie niższy od Mauna Loa, najpotężniejszej góry wulkanicznej świata na Hajawajach, ale ten jest wulkanem oceanicznym. LIullaillaco to nie jedyny gorący szczyt Andów. Niemal każde państwo w ich obszarze ma swoje wulkaniczne stożki należące do najwyższych na naszej planecie.  Od wieków ludy mieszkające u ich podnóży czciły te niezwykłe wzniesienia i kultywowały tradycje z nimi związane.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 23.05.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Koniecznie przygotujcie mapę, bo ten bajkowy szlak biegnie przez wszystkie kontynenty i morza świata!

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


jo

Zobacz także

Czytaj także

Baśń o Słońcu - opowiesci z Laponii

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:00
Samowie, Eskimosi, Czukcze, Jakuci - to  plemiona północy, mieszkający tam gdzie zobaczyć można piękną zorzę polarną, gdzie jest bardzo zimno, a przez pół roku panuje noc polarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Indonezji i pradawne baśnie jej ludów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 23:45
Wędrując szlakiem wulkanów w Azji południowo-wschodniej i Oceanii w poszukiwaniu starych legend dotarliśmy do Indonezji, największego wyspiarskiego państwa na ziemi. Składa się z ponad 13 tysięcy wysp i archipelagów, położonych między Azją i Australią, na granicy bezkresnych wód oceanów Indyjskiego i Spokojnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem największych wulkanów. Pradawne opowieści z Japońskiej góry Fuji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 23:03
W naszej wędrówce szlakiem największych, czynnych wulkanów docieramy do Japonii. Ten niezwykły archipelag położony jest na Oceanie Spokojnym, u zachodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego, na wysokości Chin i Korei Południowej. Rejon ten należy do najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów Ziemi.
rozwiń zwiń