Polskie Radio Dzieciom

Kair. Miasto tysiąca minerałów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:00
W naszej podróży po największych miastach świata dotarliśmy do Afryki. Zaczniemy od jej północnej części. Tu bowiem znajduje się najpotężniejsza metropolia całego kontynentu i szósta co do wielkości na świecie. Jest nią stolica Egiptu, Kair, centrum świata arabskiego..
Kair. Miasto tysiąca minerałów
Foto: flickr/Loïc Lagarde

Przez wyznawców islamu nazywany także miastem tysiąca minaretów lub matką świata. Położony jest po obu brzegach Nilu, najdłuższej rzeki na Ziemi. Metropolia składa się z dwóch części, Wielkiego Kairu i Gizy, znanej przede wszystkim z piramid i sfinksów, niezwykłych pozostałości po Imperium egipskich faraonów sprzed 4000 lat. 

Posłuchaj
54:55 Dzieci_AAC 2020_12_19-08-59-11.mp3 Kair. Miasto tysiąca minerałów (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_19.12.2020.

W tamtych odległość czasach stolica państwa znajdowała się w Memphis nieopodal dzisiejszego Kairu. W miejscu wielkiej metropolii stała wtedy b jedynie niewielka osada nad rzeką. Znaczenie nadali jej dopiero Rzymianie, którzy w starożytności założyli tu fort, kiedy Egipt znajdował się we władaniu cesarstwa rzymskiego. W ciągu wieków twierdza rozrosła się w tętniące życiem miasto, więc kiedy kraj zalała fala muzułmańskich wojsk, Kair wybrano na stolicę kalifatu. I od tych średniowiecznych czasów do dziś jest on jednym z największych ośrodków islamu. 


Ze stolicy Egiptu, niedaleko śródziemnomorskich wybrzeży Afryki, przeniesiemy się na jej atlantyckie krańce. Odwiedzimy największe miasta tego rejonu, Lagos w Nigerii i Kinszase, stolicę Demokratycznej Republiki Konga, nad równie imponującą rzeką Kongo. Oba te miasta zostały założone przez europejskich kolonizatorów, jednak na ich terenie rozciągały się wcześniej potężne afrykańskie królestwa. Zapraszamy was na podróż nie tylko w przestrzeni ale i w czasie, do początków tych dzisiaj najpotężniejszych metropolii Czarnego Lądu.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo


Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże DAB+
Zobacz także
Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemen. Zatoka Edeńska

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 13:03
Naszym bajkowym statkiem wypłynęliśmy na zachód, wzdłuż Zwrotnika Raka. Przez Morze Arabskie i Ocean Indyjski docieramy do Zatoki Adeńskiej. Rozciąga się ona pomiędzy Jemenem na południowym brzegu Półwyspu Arabskiego, a Somalią w Afryce. Przez cieśninę Bab al-Mandab zatoka łączy Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe miasta świata. Tokio

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:00
Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
rozwiń zwiń