Polskie Radio Dzieciom

Ostatnie koczownicze plemiona Mongolii "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 21:06
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Mongolia rozciąga się na wielkim obszarze w środkowo-wschodniej Azji, od północy granicząc z Rosją, od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem o historii sięgającej wczesnego średniowiecza jest Ułan Bator. Żyje tam prawie połowa wszystkich mieszkańców tego niezwykłego kraju, który tak jak przed wiekami, wciąż należy do koczowniczych plemion. 
W Opowieściach ludów świata wędrowaliśmy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata.
W "Opowieściach ludów świata" wędrowaliśmy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Foto: Forum/Mary Evans Picture Librar

Początki ich dziejów sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, a więc ponad pięć tysięcy lat temu ludzie zaczęli na terenie mongolskich stepów oswajanie dzikich koni i bydła. Tak stali się koczowniczymi pasterzami. Związki plemienne natomiast w ciągu wieków zamieniały w chanaty, pod wodzą silnego przywódcy chana, aż na przełomie XIII I XIV w. n.e. powstało wielkie mocarstwo, które siało postrach daleko poza granicami samej Mongolii. Legendarny wódz Czyngis-Chan, na czele swojego olbrzymiego wojska podbił znaczną część Azji, Persji, Rosji i Europy. Mimo upadku jego imperium Mongolia jeszcze długo była znaczącą siłą w tej części świata. Do dziś mongolscy nomadzi kultywują pradawną sztukę jazdy konnej i strzelania z łuku, z czego słynęły hordy Czyngis-Chana. Zahartowani w długich wędrówkach po dzikich stepach przez wieki nauczyli się żyć w harmonii z naturą i czerpać z niej swoją moc. 

Posłuchaj
59:39 2022_10_29 09_00_10_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata - Mongolia. Ostatnie koczownicze plemiona

Mongolia cechuje się surowym krajobrazem, jak i klimatem, gdzie zimy są mroźne, a lata upalne i suche. Temperatury letnie sięgają 30 stopni Celsjusza, a zimowe -30. Długość lata i zimy jest prawie taka sama, czyli około 5 miesięcy, zaś wiosna i jesień są krótkie. Kolejną niełatwą cechą pogody jest to, że bardzo rzadko pada, więc jest sucho. Większą część kraju pokrywają trawiaste wyżyny i tereny górskie. Góry w północnej części kraju porasta tajga, składająca się głównie z modrzewi i limby, a gdzie indziej świerków i sosen. Niektóre rejony pokrywają lasostepy, wschodnia i środkowa część kraju zaś to rozległe trawiaste stepy. Trzecią strefą na południu jest strefa pustyń i półpustyń wokoło Kotliny Wielkich Jezior oraz na obszarze Gobi, która jest drugą co do wielkości po Saharze pustynią świata. Wśród tak urozmaiconej, a jednocześnie dziewiczej przyrody od tysięcy lat wędrują mongolscy koczownicy, którzy wciąż pielęgnują pradawne wierzenia, sztukę i obyczaje. Zapraszamy na wędrówkę śladami ich opowieści, które znajdziecie w załączonej audycji.  

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 29.10.2022
Godzina emisji: 09:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:33
Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:38
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
rozwiń zwiń