Polskie Radio Dzieciom

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:38
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki
W audycji Polskiego Radia Dzieciom wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do AfrykiFoto: shutterstock

Historia Mauretanii sięga pradawnych czasów przed naszą erą. Jej bogactwem są więc starożytne miasta, ale też ukryte wśród niezmierzonych piasków majestatycznej Sahary oazy, w których życie nie zmieniło się od setek lat. Jako że wieki temu rejon ten objęty został wpływem Imperium Arabskiego, najczęściej wyznawaną tu religią jest islam, a językiem urzędowym jest arabski, ale Mauretańczycy to wieloplemienny naród, w którym używa się różnych dialektów i rdzennych języków. Maurowie to przede wszystkim koczownicy pustyni, przemierzający swoje niegościnne terytorium na wielbłądach, ale też rybacy korzystający z bogactwa oceanu i największej rzeki – Senegalu. 

Posłuchaj
59:41 2022_10_15 09_00_08_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA. Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Mauretania jako państwo plemienne istniała od około szóstego wieku przed naszą erą. Zarządzana później przez Fenicjan i Kartagińczyków została przyłączona do Rzymu. Swoje początki wzięła od starożytnego królestwa Mauri, berberyjskiego ludu północno-zachodniej Afryki, którego kultura obecna jest do dziś. Nazwa współczesnej stolicy kraju, Nawakszut, pochodzi od berberyjskiego słowa oznaczającego wietrzne miejsce. Sama stolica jest dosyć młodym miastem, założonym ledwie sześćdziesiąt pięć lat temu na pustyni.  

Audycja: Opowieści Ludów Świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 15.10.2022
Godzina emisji: 9:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:33
Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
rozwiń zwiń