X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Co dwie sztuki to nie jedna"  - najnowsza wystawa w warszawskiej Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 15:00
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, to nie tylko ważne artystycznie wystawy i spotkania, ale także edukacja kierowana zarówno do najmłodszych odbiorców sztuki, do ich rodziców i nauczycieli.
Audio
  • Zofia Dubowska i Anna Zdzieborska o wystawie "Co dwie sztuki to nie jedna" w Zachęcie (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_16.02.2020.
Wystawa Co dwie sztuki to nie jedna w Narodowej galerii Sztuki Zachęta
Wystawa "Co dwie sztuki to nie jedna" w Narodowej galerii Sztuki "Zachęta"Foto: Dominika Kucner

W "Kulturalnej Strefie" Martyna Chuderska rozmawiała z zaproszonymi gośćmi o najnowszym projekcie, który od niedawna można zobaczyć w Zachęcie. "Co dwie sztuki to nie jedna” to instalacje przestrzenne wymyślone przez artystów z dużym udziałem dzieci.

To właśnie najmłodsi artyści w wymyślaniu eksponatów mieli do powiedzenia najwięcej. Skąd ten pomysł? - Rodzic z dzieckiem są od dawna bardzo ważnymi widzami w Zachęcie. I na dodatek panuje taki trend, że dorośli artyści coraz częściej zapraszają własne dzieci do współtworzenia wystaw. Rodzic przecież często tworzy w domu, rozmawia o przygotowaniach do wystawy i dziecko jest w pewnym sensie towarzyszem tego procesu. Więc my też postanowiliśmy zaprosić  artystów wraz z dziećmi. Jest to dziewięć rodzin, które tworzyło prace z myślą o innych dzieciach - tłumaczy gość Kulturalnej Strefy, Zofia Dubowska, kierownik działu edukacji w Zachęcie. - Bardzo ważny jest dla nas nie tylko kontakt dziecka ze sztuką, ale także ten wspólny kontakt dziecka i rodzica. Żeby to rodzic był jego przewodnikiem i żeby się uczyli od siebie nawzajem - dodaje kuratorka.

Wystawa w Zachęcie stworzy nowe pole dla doświadczenia sztuki. Izabela Chlewińska z Tomaszem Bergmannem i pięcioletnim Miłoszem zbudowali tam rodzinną instalację performatywną "Ciało”. Jaśmina Wójcik z córkami Zoją i Leą zaprosiły publiczność do wspólnego budowania baz z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Zbigniew Rogalski z synem Tymonem stworzą pracę inspirowaną wspólnym czytaniem - instalacja „W poszukiwaniu straconego czasu” zabierze widzów w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy liter, z przeczytanych oraz nieprzeczytanych jeszcze książek.

Wystawa czynna jest do 13 kwietnia. Można też wziąć udział w warsztatach dla dzieci towarzyszących ekspozycji.

Gośćmi Kulturalnej Strefy były:  kierownik działu edukacji Narodowej Galerii Sztuki - Zachęty,  autorka książek o sztuce współczesnej - Zofia Dubowska oraz Anna Zdzieborska, która w Zachęcie odpowiedzialna jest między innymi za projekty kierowane do nauczycieli.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Więcej o wystawie na www.galeria.art.pl

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Gość: Zofia Dubowska i Anna Zdzieborska/Narodowa galeria Sztuki "Zachęta" w Warszawie
Data emisji: 16.02.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca czas wolny
Zobacz także

Czytaj także

Rozmawiajmy z naturą. "Słowik i Babka Natura" w lubelskim teatrze Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:46
Babcia Dora mieszka na wsi i wcale nie jest zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo baśni, a jej mąż - Dziadek - jest zapalonym pszczelarzem. Ale kiedy Dziadek umiera, gospodarstwo trzeba sprzedać, a Babcia przeprowadza się do rodziny w mieście. W audycji "Kulturoteka" relacja z premiery sztuki "Słowik i Babka Natura".
rozwiń zwiń