X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Dwa królestwa i wielkie morze". Pokazać w książkach bogactwo świata

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 22:00
Jeśli dzieciństwo naszych dzieci ma być niebanalne i niezwykłe, warto  już od pierwszych lat życia oswajać je z wartościową literaturą. Wartościową, czyli taką która pokaże dzieciom różnorodność otaczającego je świata - przekonują pomysłodawcy "Poławiaczy Pereł" - wydawnictwa, które od lat proponuje młodym czytelnikom pieczołowicie wydane książki.
Dwa królestwa i wielkie morze
"Dwa królestwa i wielkie morze"Foto: mat. prom.

Zgodnie z tą zasadą - aby jeszcze szerzej bogactwo świata maluchom pokazać - kilka lat temu zainicjowano w "Poławiaczach…" serię wydawniczą przekornie nazwaną :”½ +½=∞". Jeśli oczekują Państwo, że "Jedna-druga plus jedna-druga" to seria dla matematyków - już wyjaśniamy: w tej serii nie o matematykę chodzi, a o pokazywanie dzieciom bogactwa wielokulturowości. Autorzy tej serii  pochodzą z różnych krajów, ale na co dzień mieszkają w Polsce. A dzięki temu, że dopełnieniem ich osobowości jest często kultura bardzo odległa od polskiej, autorzy tych opowieści zabierają czytelników w niezwykłe światy, czym poruszają bardzo mocno ich wyobraźnię. 

Posłuchaj
58:41 20.12.2020 Kulturalna strefa.mp3 Rozmowa Martyny Chuderskiej z Dominiką Żukowską (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_20.12.2020.

Przyczynkiem do rozmowy o niezwykłości książek dla dzieci, jest kolejna książka z tej niezwykłej serii. "Dwa królestwa i wielkie morze" Witolda Vargasa to pełna magii opowieść o międzypokoleniowej więzi i o potężnej sile sztuki. Książka wydana wyjątkowo - bo w kształcie harmonijki. Dlaczego? -  Harmonijka jest metaforą  - Chcieliśmy podkreślić drogę jaką przebył główny bohater, czyli w pewnym sensie autor, bo to są zmetaforyzowane losy autora - Witolda Vargasa. Chcieliśmy też pokazać różnicę geograficzną, różnicę kulturową, podróż pomiędzy krajami, pomiędzy kulturami... To jest mnóstwo rzeczy do odkrycia, do odczytania.  - przekonywała w "Kulturalnej Strefie" Dominika Żukowska - redaktor naczelny "Poławiaczy Pereł". A co w tej książce znajdą młodzi czytelnicy? Odkryją kulturę andyjską. Bo Witold Vargas urodził się w Boliwii. W jego żyłach płynie krew polskich Tetmajerów, starożytnych Kartagińczyków, Hiszpanów, Inków i małego wojowniczego ludu z pogranicza Boliwii i Argentyny. A "Dwa królestwa i wielkie morze" jest baśniową metaforą perypetii jego rodziny.

W audycji można też usłyszeć rozmowę z autorem książki. Zwiedził świat, był w wielu krajach, a w “Kulturalnej Strefie opowiedział gdzie i w jaki sposób znalazł w czasie pandemii swój mikroświat. Bo jak mówi - kiedy zmniejszy się  oczekiwania, to znajdzie się tysiące przepięknych rzeczy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 20.12.2020.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Witold Vargas - pisarz, Dominika Żukowska - wyd. "Poławiacze Pereł", 
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM PRZEZ CAŁĄ DOBĘ<---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:25
Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń