Polskie Radio
Section05
Muzyka dla dzieci

"Poczuj – od dźwięku do emocji". Start projektu

"Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody). Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Joszko Broda dźwięki Muzyka dla dzieci patronatPRD DAB+

Muzyka francuska dawniej i obecnie 

W audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom, przenieśliśmy się do europejskiego państwa, które ma wiele do powiedzenia w kontekście muzyki. Słuchając muzyki francuskiej od razu wiemy, skąd ona pochodzi, a to za sprawą cech charakterystycznych, które przybliżyliśmy w audycji. Są one tak związane z Francją, jak chociażby czerwony beret będący elementem stroju wielu Francuzek. 
Zobacz więcej na temat:  Francja muzyczne podróże Muzyka dla dzieci radio dla dzieci

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla dzieci dźwięki Izabela Żukowska

Tworzenie obrazów dla wyobraźni. Natalia Lesz prezentuje "Piosenki domowe"

Najnowszy album Natalii Lesz pt. "Piosenki domowe" to utwory skierowane nie tylko do dzieci. Na płycie znajdziemy utwory z tekstami Michała Rusinka i muzyką Urszuli Borkowskiej. Jak zapowiada artystka, w przygotowaniu jest również przedstawienie oparte na piosenkach z albumu. - Po raz pierwszy mogłam robić muzycznie wszystko, na co miałam ochotę - wyznaje piosenkarka w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska natalia lesz muzyka rozrywkowa Muzyka dla dzieci piosenki dla dzieci

3. TOP Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom za nami!

Ponad 52 tysiące głosów w ciągu roku oddali słuchacze PR Dzieciom głosując na ulubione piosenki na Liście Przebojów. Za nami już 208 notowań. Najbliższe notowanie, odbywające się z okazji 8. urodzin stacji, było zestawieniem piosenek, które przez ostatni rok najdłużej gościły na szczycie Listy Przebojów Polskiego Radia Dzieciom!
Zobacz więcej na temat:  Muzyka dla dzieci piosenki dla dzieci Lista Przebojów PRD radio dla dzieci DAB+

Co daje nam edukacja muzyczna?

Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Muzyka dla rodzica Muzyka dla dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja flet perkusja chór orkiestra dzieci młodzież nauczyciel muzyki nauczyciel

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek ze zbiórką dla Ukrainy

Trwa wielka zbiórka zabawek dla dzieci z Ukrainy. Uruchomiło ją Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom. Zbierane są zabawki, przytulanki, gry, pomoce szkolne i art. kreatywne, czyli rzeczy, które pomogą dzieciom z Ukrainy oderwać się od wszelkich złych myśli i pomogą sprawić, by znów poczuły się po prostu dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci radio dla rodziców Muzyka dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Znamy laureatów X Mazowieckiego Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki"

Już po raz dziesiąty Centrum Kultury Izabelin wraz z Europejską Fundacją Wspierania talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" zaprosili na X Mazowiecki Festiwal Piosenki "Rozdźwięki". 10 kwietnia finaliści wystąpili w Centrum Kultury Izabelin w Koncercie Galowym. 20 osób (wyłonionych podczas eliminacji 19 marca) rywalizowało o Grand Prix i inne nagrody, śpiewając z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej. Jury wyłoniło laureatów. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnionych. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Muzyka dla dzieci

Jerz Igor w "Muzycznych podróżach"

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Powinna więc być dla każdego. Za jej wiodący cel uznaje się wprowadzenie słuchacza w stan odprężenia i zapewnienie dobrego nastroju. Wszystkie te cechy zawiera w sobie twórczość zespołu Jerz Igor, w którego utworach nie brakuje opowieści o różnych zjawiskach, zwierzętach i postaciach, niosąc za sobą niesamowite przesłanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Muzyka dla dzieci