Polskie Radio Dzieciom

"Dwa królestwa i wielkie morze". Pokazać w książkach bogactwo świata

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 22:00
Jeśli dzieciństwo naszych dzieci ma być niebanalne i niezwykłe, warto  już od pierwszych lat życia oswajać je z wartościową literaturą. Wartościową, czyli taką która pokaże dzieciom różnorodność otaczającego je świata - przekonują pomysłodawcy "Poławiaczy Pereł" - wydawnictwa, które od lat proponuje młodym czytelnikom pieczołowicie wydane książki.
Dwa królestwa i wielkie morze
"Dwa królestwa i wielkie morze"Foto: mat. prom.

Zgodnie z tą zasadą - aby jeszcze szerzej bogactwo świata maluchom pokazać - kilka lat temu zainicjowano w "Poławiaczach…" serię wydawniczą przekornie nazwaną :”½ +½=∞". Jeśli oczekują Państwo, że "Jedna-druga plus jedna-druga" to seria dla matematyków - już wyjaśniamy: w tej serii nie o matematykę chodzi, a o pokazywanie dzieciom bogactwa wielokulturowości. Autorzy tej serii  pochodzą z różnych krajów, ale na co dzień mieszkają w Polsce. A dzięki temu, że dopełnieniem ich osobowości jest często kultura bardzo odległa od polskiej, autorzy tych opowieści zabierają czytelników w niezwykłe światy, czym poruszają bardzo mocno ich wyobraźnię. 

Posłuchaj
58:41 20.12.2020 Kulturalna strefa.mp3 Rozmowa Martyny Chuderskiej z Dominiką Żukowską (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_20.12.2020.

Przyczynkiem do rozmowy o niezwykłości książek dla dzieci, jest kolejna książka z tej niezwykłej serii. "Dwa królestwa i wielkie morze" Witolda Vargasa to pełna magii opowieść o międzypokoleniowej więzi i o potężnej sile sztuki. Książka wydana wyjątkowo - bo w kształcie harmonijki. Dlaczego? -  Harmonijka jest metaforą  - Chcieliśmy podkreślić drogę jaką przebył główny bohater, czyli w pewnym sensie autor, bo to są zmetaforyzowane losy autora - Witolda Vargasa. Chcieliśmy też pokazać różnicę geograficzną, różnicę kulturową, podróż pomiędzy krajami, pomiędzy kulturami... To jest mnóstwo rzeczy do odkrycia, do odczytania.  - przekonywała w "Kulturalnej Strefie" Dominika Żukowska - redaktor naczelny "Poławiaczy Pereł". A co w tej książce znajdą młodzi czytelnicy? Odkryją kulturę andyjską. Bo Witold Vargas urodził się w Boliwii. W jego żyłach płynie krew polskich Tetmajerów, starożytnych Kartagińczyków, Hiszpanów, Inków i małego wojowniczego ludu z pogranicza Boliwii i Argentyny. A "Dwa królestwa i wielkie morze" jest baśniową metaforą perypetii jego rodziny.

W audycji można też usłyszeć rozmowę z autorem książki. Zwiedził świat, był w wielu krajach, a w “Kulturalnej Strefie opowiedział gdzie i w jaki sposób znalazł w czasie pandemii swój mikroświat. Bo jak mówi - kiedy zmniejszy się  oczekiwania, to znajdzie się tysiące przepięknych rzeczy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 20.12.2020.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Witold Vargas - pisarz, Dominika Żukowska - wyd. "Poławiacze Pereł", 
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM PRZEZ CAŁĄ DOBĘ<---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:25
Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń