Polskie Radio Dzieciom

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:41
- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
95. urodziny Teatru Lalek Baj. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom
95. urodziny Teatru Lalek Baj. Patronat medialny Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

Ten szczególny dla Teatru Baj jubileusz uświetniła premiera polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyserowała Gervais Gaudreault.  – Myślę, że to bardzo ciekawy tekst i ciekawa realizacja. Spektakl jest zbudowany na słowie, nie jest przebodźcowany, jest skupiony wokół jednego sposobu budowania świata bardziej symbolicznego – powiedziała dyrektor Teatru Baj w audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Posłuchaj
58:50 2023_12_03 21_00_06_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 3 grudnia godz. 21:00

95. urodziny Teatru Lalek Baj. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom 95. urodziny Teatru Lalek Baj. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom

Jubileusz dziewięćdziesięciopięciolecia był także pretekstem do wydania przez Teatr książki "Magiczna noc w teatrze" Aldony Szczygieł-Kaszuby, z ilustracjami Moniki Urbaniak, która jest wspomnieniem i uwiecznieniem najszczęśliwszych scenicznych przeżyć i wywołujących je bohaterów. - Pomysł na książkę był właśnie taki, żeby opowiedzieć o historii spektakli, które powstały w naszym teatrze przez ostatnie dziesięć lat. To co jest cenne dla osób, które zajmują się historią teatru czy zajmują się plastyką w teatrze, postanowiliśmy skupić się na scenografach, zbudować historię wokół spektakli, bohaterów spektakli ale skierować tę dziesięcioletnią historię teatru do dziecka – podsumowała Ewa Piotrowska. Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Kulturalna strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Ewa Piotrowska - dyrektor Teatru Lalek Baj
Data emisji: 3.12.2023
Godzina emisji: 21.00.

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.
Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 14:47
– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
rozwiń zwiń