X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Nadszedł grudzień, czas ciszy i oczekiwania...

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:00
Zbliża się koniec roku, spędzamy więcej czasu z rodziną, ale też myślimy o wymarzonych prezentach. Dawniej na wsi ustawały prace w polu, ludzie przesiadywali w domach, pracując, ale też opowiadając sobie różne historie, a dzieci uczyły się kolęd.
Audio
  • Nadszedł grudzień... (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Aleksandra Suzi

Na Górnym Śląsku na początku tego miesiąca świętujemy dzień pracujących w kopalniach grubiorzy, czyli górników. Przypominamy sobie wtedy, jak trudna i niebezpieczna jest ich praca, gdy wchodzą pod ziemię i kopią w poszukiwaniu węgla, którym potem ogrzewamy nasze domy.

Ale grudzień to też czas Adwentu, czyli oczekiwania na Boże Narodzenie - kiedy ludzie przestawali tańczyć i muzykować całymi nocami, zamyślali się nad otaczającym nas światem. Na wsi przypominano sobie wtedy wyjątkowe pieśni o dzielnej mamie, która mroźną zimą tułała się po świecie i szukała dla siebie ciepłego miejsca, tak żeby jej synek mógł bezpiecznie przyjść na świat i żeby nic złego mu się nie stało. O tym niezwykłym momencie roku, a także o tym, o której pieje kogut, jak zaśpiewać o swoich smutkach i radościach, który instrument składa się z worka pełnego powietrza, jak smakują klapsznity z wusztem i jak uszczęśliwić pasące się krowy za pomocą ludowych melodii – słuchaliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 11.00

at

Zobacz także

Czytaj także

Gdzie grasują afy, hazoki, pultoki… i kopruchy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 12:00
Czy melodie ludowe można zapisać na pięciolinii? Dlaczego wiejscy muzykanci mają doskonałą pamięć? Odpowiedzi na te pytania usłyszeliśmy w niedzielnym "Źródełku". 
rozwiń zwiń