Polskie Radio Dzieciom

Gdzie grasują afy, hazoki, pultoki… i kopruchy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 12:00
Czy melodie ludowe można zapisać na pięciolinii? Dlaczego wiejscy muzykanci mają doskonałą pamięć? Odpowiedzi na te pytania usłyszeliśmy w niedzielnym "Źródełku". 
Audio
  • Gdzie grasują kopruchy? (Polskie Radio Dzieciom/ Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W audycji sprawdziliśmy, jak zmieniają się opowieści i melodie przekazywane przy wspólnych spotkaniach, dowiedzieliśmy się, dlaczego czasem kobiety stawały w kole i wpuszczały między siebie gęś i przekonaliśmy się, kiedy przyszłość zależała od tego, z której strony zaszczeka pies.

Dziewczyny już nie płakały przez niegrzecznych chłopaków, Jan Karpiel-Bułecka obwieścił nam wszystkim nowiny o kryjących się między górami dolinach, taniec dział się w zwolnionym tempie, a z Kaszub przybyły do nas grzechoczące i hałasujące diabelskie skrzypce, które na szczycie miały kolorową maskę, przyozdobioną wstążkami i kapeluszem, a czasem nawet włosami i brodą.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Kasia Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka, Jan Karpiel-Bułecka.

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 11.00

gs

Zobacz także
Czytaj także

Czy w Stambule też można usłyszeć muzykę ludową?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 12:00
W "Źródełku" spacerowaliśmy ulicami Stambułu, stolicy Turcji, miasta pełnego wąskich alejek, wygrzewających się w słońcu kotów i targowisk z przeróżnymi przyprawami. Wspólnie sprawdziliśmy, jak różnorodna jest muzyka tradycyjna Turcji i dlaczego usłyszeć w niej można brzmienia innych części świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest suwak, a czym podróżniak?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 12:00
Czy ze źdźbła słomy można zrobić instrument? Kto pisał atramentem i jakie ławki stały w wiejskiej szkole? W ostatnim "Źródełku' Paula Kinaszewska zdradziła nam do jakich melodii tańczyli dziadkowie, a jakie towarzyszyły muzykantom w drodze na wesele.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi i wygląda baraban?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 12:00
W której części Polski tańczy się i skacze pod sufit aż do zdarcia butów? Na kogo spadło w lesie drzewo, a kto spalił kołdrę piekąc placki? W "Źródełku" moc atrakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dary jesieni - skarby naszych ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:00
Jesień to czas dojrzewania owoców - jabłek, gruszek i śliwek. W "Źródełku" dowiedzieliśmy się, jak je ususzyć, by powstała pyszna, słodka zupa, a potem odkryliśmy, co mają ze sobą wspólnego październik i paździury czyli resztki, odpady i śmieci.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koło, klara, ćmok, bajtle i szmaterlok

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:00
Skąd pochodzą te tajemnicze słowa i gdzie się tak w Polsce mówi?  W "Źródełku" Karo Przewłoka i Kasia Dudziak, w swoim nowym, śląskim kąciku, nauczyły nas swojego niezwykłego języka, który jak usłyszeliście, trochę inny jest od polskiego.
rozwiń zwiń