X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Skrzypce na ramieniu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:30
To instrument, który doskonale znamy z zajęć muzyki w przedszkolu czy szkole. Choć teraz powstają one też w fabrykach, dawniej zawsze budował je lutnik, wytwórca instrumentów, wszystko robiąc ręcznie. Dlatego każde skrzypce miały swój własny charakter i kształt, a wiejscy muzykanci trzymali je czasem na ramieniu, czasem na piersi, wkładając kciuk pod włosie smyczka albo grając tylko jego krótką częścią.
Audio
U lutnika - budowniczego skrzypiec.
U lutnika - budowniczego skrzypiec.Foto: Shutterstock

W  "Źródełku" spotkaliśmy się z muzyką najwybitniejszych wiejskich skrzypków. Przekonaliśmy się, że prawie nigdy nie korzystają oni z nut, że zmieniają melodie w zależności od tego, co im przyjdzie do głowy i jak wspaniale grają "pod nogi" czyli tak, żeby na zabawie tańczyło się jak najlepiej i jak najłatwiej. Przenieśliśmy się też do Szwecji, gdzie czekało nas spotkanie z tajemniczą nycklelharpą i taneczną polską, a także sprawdziliśmy jak ustawić się w korowodzie do chodzonego i dlaczego ten właśnie taniec przynosił na weselu szczęście i zdrowie.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 11.00

gs

Zobacz więcej na temat: dzieci folklor folk
Zobacz także