X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Smakołyki Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 12:00
Papinek, talarki, bułka z mlekiem i cukrem, słodkie napary z ziół i owoców. Beskid Żywiecki pełen jest przepysznych, tradycyjnych smakołyków, o których w  "Źródełku" opowiadali nam Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn.
Audio
  • Smakołyki Beskidu Żywieckiego (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Słuchaliśmy też brzmienia sitaru, instrumentu z Indii o magicznym i tajemniczym brzmieniu. Dlaczego zajrzeliśmy aż w tak egzotyczne rejony? Bo Kaja Prusinowska odkryła przed nami, że z warzyw z bardzo polskiego ogródka można zrobić potrawę z drugiego końca świata. Dowiedzieliśmy się też, która roślina obrastająca ogrody sprawiała, że ludzie zaczynali pięknie śpiewać. Potem jeszcze sprawdziliśmy kim była zielarka, a dzięki Tamarze i Małgosi z Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie, przekonaliśmy się że tańce mogą mieć bardzo tajemniczą historię.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 11.00

gs

Zobacz także