X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Już wszystkie ptaszki o tym ćwierkają!

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:30
O czym? O tym, że ptaki można spotkać w lesie, parku lub nad wodą, ale jest jeszcze jeden obszar, gdzie się od nich wręcz roi - to polskie pieśni wiejskie. Każdy ptak ma tam swoją symbolikę i pojawia się na ogół w określonych sytuacjach - miłosnych, ślubnych, żniwnych itp., jest nijako do nich przypisany. 
Audio
  • Ptaki w wiejskich pieśniach (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Oldiefan

W audycji opowiedzieliśmy sobie o kilku gatunkach konkretnych, spotykanych powszechnie ptaków i zaprezentowaliśmy pieśni, w których one występują. Co dany ptak symbolizował i czy towarzyszył okolicznościom miłym, czy wręcz przeciwnie? Na przykład który ptak najbardziej kojarzy wam się z wakacjami?

To chyba oczywiste! Ten duży, biały, z długim dziobem i czerwonymi nogami. Niegdyś każdy chciał, żeby na jego kominie lub stodole uwił gniazdo! Bocian oczywiście, zwłaszcza jego gniazdo w gospodarstwie, przynosił szczęście. Takie bocianie gniazdo mogło ważyć nawet kilkaset kilogramów!

Z kolei skowronek, o wile mniejszy od bociana, to niepozorny szary ptaszek, który zachwyca swoim pięknym śpiewem. Jego głos najczęściej można usłyszeć o wschodzie słońca. Z innych znanych na wsi ptaków, wron, w polskich pieśniach wiejskich trochę się podśmiewano i kiedyś uważano je za szkodniki.

Prawie w każdej naszej audycji pojawia się też kukułka. W pieśniach ludowych wołała pannę młodą, żeby ta szykowała się do ślubu i przeprosiła wszystkich, z którymi jest w niezgodzie. Przepiórka zaś miała wywoływać żniwiarzy do pracy. Gęsi - rzadko na wsi je już dzisiaj można spotkać, kiedyś były w każdej zagrodzie, a pasły je np. małe dzieci. Z gęsich piór robiono kołdry i poduszki.

A jakie dźwięki wydają ptaki? to podpowiadał wam mały Staś:

- Kogut pieje, kury gdaczą, bocian klekocze, skowronek świergocze, wrona kracze, kukułka kuka, a gęsi gęgają - wyliczał, a wy możecie to sobie zapamiętać i gdy następnym razem będziecie np. wsi, bez problemu nazwiecie dźwięki, które słyszycie.

I pora na kolejną źródełkową zagadkę!

CO TO ZA PTAK?

Można go spotkać w gospodarstwie, ale pływa też po stawach, jeziorach i rzekach. Odpowiedzi wysyłajcie na adres:
zrodelko[at]polskieradio.pl!

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Dorosz 

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 11.00 

 

Zobacz także